Na widzów (online) czeka  niezwykła uczta dla uszu, ale także i oczu, a to za sprawą zarówno choreografii Karoliny Garbacik, jak i scenografii oraz kostiumów autorstwa Pavla Hubicki, którymi nawiązuje do wzorów królujących w barokowej Europie. Fragmenty tekstów wykorzystane w spektaklu pochodzą ze sztuk Moliera: „Świętoszek” „Mizantrop” „Uczone białogłowy”

plakat spektaklu

Pupile –spektakl taneczny do muzyki Jean – Baptisty Lully’ego łączy technikę tańca współczesnego i dworski balet figuratywny. Owo połączenie silnie eksponuje kontrast pomiędzy nienaturalnie pięknym ciałem poddanym dyscyplinie formy baletowej i autentycznym ruchem, którego głównym celem jest wyrażenie emocji. Kunszt zespołu tanecznego podkreśli muzyka nadwornego kompozytora Ludwika XIV, a zarazem twórcy francuskiej opery narodowej – Jean – Baptisty Lully’ego, wykonywana na żywo przez barokową orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej „Diletto” pod batutą Anny Moniuszko. Jego dzieła, które wzbudziły podziw XVII – wiecznej Europy, do dziś zachwycają, a przez swój taneczny charakter wymykają się ramom czasowym, tworząc niezwykły pomost pomiędzy współczesnością a przeszłością.

Spektakl odbył się 31 sierpnia 2018 roku w ramach Festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Premiera online – 25 kwietnia 2020 godz. 17:00
na kanale www.tv.proanima.pl

organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury
Partner/Produkcja: Fundacja Pro Anima

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku

(źródło: Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok