12 lipca minęła 80. rocznica śmierci Jakuba Szapiro – założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku. 

tablica pamiątkowa

Jakub Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 r., rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze wraz z trzema tysiącami mieszkańców miasta.

W okresie międzywojennym Jakub Szapiro był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych, a także podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą, animatorem teatru.

Z inicjatywy Jakuba Szapiro w 1919 r. ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. L. Zamenhofa.

W Białymstoku istnieje też szlak turystyczny „Esperanto wielu kultur”, na którego trasie znajduje się między innymi dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ulicy Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic. 

(źródło i foto: www.bialystok.pl)

zredagowała Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok