15 maja obchodzone jest Patronalne Święto Rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza. Jego codziennej pracy przyświecała zasada – ora et labora, „módl się i pracuj”.

Św. Izydor Oracz klęczący pod krzyżem

Izydor urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, religijnej rodziny. Bieda w domu zmusiła go do pracy u zamożnego sąsiada, Jana Vargasa. Z tego czasu pochodzi piękna legenda, według której oskarżono Izydora, oto że za mało pracuje, a za dużo się modli. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż zawsze powierzone mu prace były wykonane na czas. Pewnego ranka udał się więc na pole, by sprawdzić, czy Izydor pracuje. Ujrzał go modlącego się i anioła, który za niego wykonywał orkę. Przekonany o cudzie uwolnił go od zarzutów.

Izydor zmarł około roku 1130. Czterdzieści lat po śmierci, ekshumowano jego zwłoki. Okazało się, że nie uległo ono zepsuciu. Nie rozłożone ciało świętego Izydora do dziś jest przechowywane w kościele św. Andrzeja w Madrycie. Od tamtych czasów święty rolnik nie przestał czynić cudów. Jego kult rozprzestrzenił się nie tylko w Hiszpanii, ale także w całym Kościele powszechnym. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągają wielu pielgrzymów.

Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV.

W ikonografii przedstawiany jest z atrybutami nawiązującymi do wydarzeń w jego życiu. Są nimi: Anioł, który orze podczas modlitwy Świętego, pług zaprzężony w dwa woły, kłosy, laska, spod której wypływa źródło, różaniec. W ten sposób wyrażona została głęboka chrześcijańska prawda o tym, że Pan Bóg wspomaga człowieka pobożnego, a czas przeznaczony na modlitwę w żaden sposób nie może być uznawany za stracony.

Kult świętego dotarł także i do naszej diecezji. W Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Uroczystości odbywają się w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego, gdzie znajduje się kaplica Świętego Izydora Oracza wraz z jego relikwiami.

Z okazji Święta Rolnika życzymy wszystkim osobom pracującym na roli sprzyjającej obfitym zbiorom pogody przez cały rok, poszanowania ich ciężkiej pracy i zasobnych portfeli.

Źródło: Echo Katolickie

Zdjęcia: kaplica św. Izydora Oracza w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego

zredagowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok