Kobieta jest jak kwiat. Kiedy dba o siebie, rozkwita. Kiedy zbabieje, więdnie.

kobieta w niebieskiej sukience stoi w ogrodzie wśród tulipanów

17 marca 2023 roku miałam przyjemność uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Białymstoku. Ideą spotkania było hasło Rozkwitnij na WIOSNĘ. Wydarzenie to powstało z inicjatywy Forum Kobiet Podlasia i Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Partnerem strategicznym wydarzenia był Marszałek Województwa Podlaskiego. Forum Kobiet Podlasia tworzą: 100-lecie Kobiet, Era Nowych Kobiet Podlasie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. 

Emocje moje związane z uczestnictwem w tym kobiecym spotkaniu powoli opadły. Spotęgowane były one nie tylko tematem spotkania związanego z dobrostanem każdej kobiety. Uczestniczki tego wydarzenia miały okazję dowiedzieć się od dyrektorki Białostockiego Centrum Onkologicznego, Magdaleny Joanny Borkowskiej, jak wygląda zaopiekowanie pacjenta onkologicznego i jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Każda kobieta biorąca udział w spotkaniu mogła zrobić USG piersi lub badanie dermatoskopem, wykrywającym czerniaka. Badania były wykonywane przez lekarzy z Białostockiego Centrum Onkologicznego. Dietetyczka BCO Martyna Onichimiuk przekazała uczestniczkom spotkania porady i zasady związane z prawidłowym odżywianiem i zdrowymi dietami. O potrzebie takiej akcji świadczyły długie kolejki kobiet, chcących wziąć udział w badaniach profilaktycznych.

Doniosłość spotkania podkreślała bajeczna, wiosenna aranżacja miejsca spotkania oraz zaproponowany przez organizatorki forum wiosenny dress code. Wszystkie panie wyglądały wiosennie, pięknie i kolorowo. Dodatkową atrakcją był pięknie udekorowany, elegancko serwowany i smaczny poczęstunek. Organizatorki uhonorowały podlaskie kobiety wyjątkowym koncertem Kobiety Kobietom w wykonaniu Weroniki Bochat i Kariny Komendery.

Po emocjach przyszedł czas refleksji. Spotkanie zostało zorganizowane przez kobiety dla kobiet. Wzięło w nim udział 300 przedstawicielek płci pięknej i 5 przedstawicieli płci przeciwnej. Integracja środowiska kobiet ma wielkie znaczenie w naszym życiu społecznym, publicznym i politycznym. Pozwala na połączenie sił kobiecych i osiągniecie wytyczonych sobie celów.

Inicjatywa Rozkwitnij na WIOSNĘ była zarówno spotkaniem towarzyskim jak i biznesowym. Można było odświeżyć stare znajomości, zawrzeć nowe, wymienić się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą zawodową. Jako emerytka szczególną zwróciłam uwagę na zjawisko wielopokoleniowości. Jest to dla mnie przykład jednoczenia się kobiet z różnej generacji wiekowej w dążeniu do realizacji swoich marzeń i potrzeb, by czuć się szczęśliwą i spełnioną. W tej niebywałej imprezie wzięły udział seniorki, kobiety pracujące zawodowo w różnym przedziale wiekowym i młode dziewczyny 18+. To była okazja do wspólnego spotkania się babć, mam, córek i wnuczek, które łączy nie tylko wspólna idea kobiecej solidarności. Kobiety te są świadome znaczenia i potrzeb badań profilaktycznych. 

My, kobiety, cenimy swoje zdrowie i zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy za nie odpowiedzialne. Tylko dobre samopoczucie pozwoli nam na dokonanie zmian w naszym życiu i zwiększenie swojej aktywności.

Wiosna budzi się powoli do życia. Myśl przewodnia wydarzenia Rozkwitnij na WIOSNĘ jest odpowiednim momentem, by zadbać o swoje zdrowie, pielęgnować swoją kobiecość i dokonać zmian w swoim życiu, jeżeli uważamy, że są potrzebne. 

fot. pixabay.com

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok