W dniach 15–17 lutego 2019 r. Białystok  będzie gościł setki tancerzy z całej Polski na zawodach tanecznych Karnawał Dance Fest. Uczestnicy Karnawału to osoby zróżnicowane zarówno pod względem wieku, jak i umiejętności – to dzieci, młodzież i dorośli, debiutanci i doświadczeni artyści. Łączy ich jedno: miłość do tańca, co doskonale da się odczuć na imprezie.

Zgłosiło się już około 80 grup, to jest 900 osób ale pewnie będzie jeszcze więcej! Karnawał Dance Fest to bez wątpienia jeden z największych projektów tanecznych województwa podlaskiego i jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez tanecznych w Polsce. Organizatorem przeglądu tanecznego Karnawał Dance Fest 2019 (KDF) jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. KDF to nie tylko konkurs. Blisko 40 tancerzy będzie szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów na warsztatach tanecznych. Eliminacje odbędą się w Zespole Szkół Rolniczych. Zatańczy 900 tancerzy, obejrzymy około 80 prezentacji w takich kategoriach tanecznych jak street dance, taniec sceniczny, formacje debiutujące dziecięce i  dorosłych. Wielki finał zawodów odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej co dla wielu młodych tancerzy będzie z pewnością  wielkim wydarzeniem, bowiem stwarza możliwość zaprezentowania się na prawdziwej wielkiej scenie.

Profesjonalne jury  KDF to instruktorzy i pedagodzy tańca, często znani szerszej publiczności dzięki udziałowi w tanecznych programach telewizyjnych. W  tym roku do Białegostoku przyjadą: Anna Tomczak, finalistka You Can Dance, która specjalizuje się w hip hopie i tańcu nowoczesnym,  Magdalena Brzozowska, choreograf, instruktor tańca, Grzegorz Kuciak choreograf, instruktor, tancerz, założyciel Point Dance Studio oraz Dariusz Bujnowski tancerz, choreograf, instruktor.

Białostocki tancerz Ziemowit Bogusławski powiedział na konferencji prasowej że Karnawał Dance Fest  rozpoczyna sezon taneczny w Polsce. To tu po raz pierwszy są pokazywane nowe choreografie które potem będą oglądane w innych miejscach, na innych festiwalach.

Warto zauważyć, że tegorocznej edycji KDF towarzyszyć będzie wystawa zdjęć przygotowana przez członków grupy “FOTOspółdzielnia”, działającej przy WOAK. Tematem przewodnim jest oczywiście taniec, ekspozycja to barwny kalejdoskop tańca w obiektywach białostockich pasjonatów fotografii, pracujących  pod kierunkiem Cezarego Fabiszewskiego oraz Adama Ślefarskiego. Fotografie  ukazują dynamikę, nostalgię, energię i formy tańca podpatrzone przez autorów na scenach, w salach prób, na ulicach miast.  Jest to pierwsza wystawa “FOTOspółdzielni”, wernisaż 14 lutego 2019 w galerii “Spodki” o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

„Karnawał Dance Fest to niebanalne widowisko artystyczne, wyszukane choreografie zróżnicowana muzyka barwne stroje i przede wszystkim ogromna radość i entuzjazm samych uczestników którzy świetnie się bawią i integrują poprzez taniec i to bez względu na swój wiek często mówi się że Białystok jest polską stolicą tańca to co dzieje się w mieście  przez 3 dni KDF-u jest tego najlepszym dowodem”- podkreśla Cezary Mielko dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Jest o co walczyć. Nagroda Grand Prix: 2000 zł, pierwsze miejsca w kategorii street dance, taniec sceniczny oraz inne formy tańca powyżej 12 lat: 700 zł, drugie miejsce 300 zł w tych samych kategoriach ale w wieku do 11 lat za pierwsze i drugie miejsce nagrody rzeczowe i puchary, nagroda grand prix debiuty 500 zł, formacje 30 + pierwsze miejsce 500 zł.

Impreza odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.
Podczas konferencji prasowej dotyczącej Karnawał Dance Fest  podziwialiśmy niezawodnego Siemka Bogusławskiego i jego Bangers Crew. To co pokazali, to były prawdziwe  taneczne czary. Zachwycająca sprawność, świetne przygotowanie, najwyższy kunszt- serce rośnie patrząc na młodych ludzi, którzy dają upust swojej buzującej energii w tańcu. Radość, zaangażowanie, wysiłek, precyzja, pozytywna energia. Brawo  Bangers Crew.

(zdjęcia: Maria Beręsewicz)

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Bialystok