Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na dziesiątą, jubileuszową edycję Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści…”.

 

Impreza od lat wspiera i promuje młodych wykonawców. Studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych, niezwykle utalentowani młodzi ludzie, prezentują na festiwalu piosenki z repertuaru Łucji Prus oraz inne utwory mieszczące się w szeroko pojętym nurcie piosenki literackiej. W jury zasiądą Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz oraz Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku.

 

 W tym roku mamy dwudziestu dwóch wykonawców, w tym dość silną ekipę z naszego województwa. Będziemy jednak mocno kibicować wszystkim uczestnikom – zapowiada Cezary Mielko. – Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu młodych jest to szansa, by zaistnieć na muzycznym rynku. Tym bardziej że tu, w Białymstoku, młodzi wykonawcy spotykają się z profesjonalną orkiestrą, profesjonalnym jury oraz wymagającą publicznością.

Jubileuszowa edycja imprezy rozpocznie się we czwartek, 4 października, koncertem laureatów kilku poprzednich edycji festiwalu. W Spodkach WOAK zaprezentują się Jagoda Różycka, Dorota Kalinowska, Karolina Łopuch, Monika Malczak i Piotr Zubek.

Od lat obserwujemy rozwój ich kariery, zauważamy że udaje im się odnaleźć na rynku muzycznym. Nasi uczestnicy występują na poważnych imprezach i festiwalach w całej Polsce i Europie. Jest nam niezwykle miło, że swoją drogę muzyczną zaczynali w Białymstoku i utrzymują stale z nami kontakt, ciepło wspominając festiwal – podkreśla Magdalena Kruszyńska – Sosnowska z WOAK – u.

Drugiego dnia festiwalu wystąpi Piotr Machalica z recitalem „Mój ulubiony Młynarski”. W sobotę odbędą się przesłuchania konkursowe oraz recital Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla „Idź swoją drogą”, na którym artyści zaprezentują piosenki Jonasza Kofty.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 7 października, koncertem galowym w kinie Forum BOK. Publiczność usłyszy laureatów tegorocznej edycji i laureatkę 8. festiwalu Aleksandrę Purę, a całość zwieńczy koncert Doroty Miśkiewicz „PIANO.PL”, w którym wezmą udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Bogdan Hołownia oraz Bartosz Dworak String Quartet.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Pełny program oraz informacje o biletach dostępne są na stronie imprezy: www.woak.bialystok.pl/lucja.

Źródło i foto: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Opracowanie: Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok