Koncert Enej, gotowanie z Okrasą, smaki, muzyka i barwy podlaskiej wielokulturowości – już w najbliższy weekend 18-20 sierpnia 2017 Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza do Supraśla na Paletę Kultur Podlasia.


To trzy dni z muzyką, tańcem i kuchnią społeczności narodowych i etnicznych z naszego regionu. Już jutro, 18 sierpnia, na supraskiej scenie zagości muzyka rockowa z pogranicza alternatywy gitarowej z tekstem w języku białoruskim, hard-rock’a z domieszką metalu oraz punka i folku. Wystąpi ILO&Friends i Ostrov, a gwiazdą wieczoru będzie Enej. W sobotę i niedzielę na scenie zaprezentują się zespoły litewskie, białoruskie, ukraińskie, żydowskie, tatarskie i romskie. Zobaczymy między innymi: Lowzar, kapelę Klumpe z Puńska, Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk, Rodynę i  Ranok, Żemerwę oraz Cygańskie Serca. Aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy zaprezentują przedwojenne szlagiery żydowskie. Sobotni sierpniowy wieczór zakończy się w biesiadnym klimacie potańcówki, do której będzie przygrywał zespół Prymaki. Natomiast niedzielne popołudnie upłynie przy akompaniamencie Chłopców z Nowoszyszek.

Podczas Palety Kultur Podlasia zachęcamy do aktywnego poznawania wielokulturowości naszego regionu – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Dlatego oprócz koncertów przygotowaliśmy darmowe warsztaty gotowania, tańca i folkowego designu. Bo wielokulturowość to nie tylko muzyka, taniec i obrzędowość, to także smaki, zapachy, kolory i wzornictwo. Cała paleta wrażeń, emocji i atrakcji.

Tych, którzy chcieliby smaki Podlasia poznać w sposób dosłowny,  WOAK zaprasza na warsztaty kulinarne. Uczestnicy pod okiem fachowców będą mieli możliwość przygotować mrowisko, czebureki czy kartoflaniki. Ukoronowaniem wielkiego gotowania będzie show kulinarne Karola Okrasy. Amatorzy tańca będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów tradycyjnych tańców charakterystycznych dla kultury litewskiej, żydowskiej, ukraińskiej, białoruskiej i tatarskiej. Natomiast każdy, kto ma zacięcie plastyczne, będzie mógł wziąć udział w dwudniowych warsztatach designu, które poprowadzi studio projektowe AZE design. Artyści nauczą uczestników, jak w nowy sposób wykorzystać ornament tradycyjnych tkanin ludowych.

Paleta Kultur Podlasia to doskonały pomysł na spędzenie jednego z ostatnich wakacyjnych weekendów w wyjątkowej atmosferze barwnej podlaskiej wielokulturowości. Impreza jest dofinansowana z Narodowego Centrum Kultury, przez miasto Supraśl oraz z budżetu województwa podlaskiego.

(źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, foto: Krystyna Janusz)

Więcej informacji na stronie www.woak.bialystok.pl/paletakultur

(BB)