To już czwarta edycja projektu, który ma upowszechniać i tym samym chronić tradycyjne tkactwo. Na realizację przedsięwzięcia Podlaski Instytut Kultury otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 68 tysięcy złotych. Projekt ma także wsparcie finansowe marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

 

kobieta siedzi przy krośnie tkackim

Projekt zakłada wiele wspaniałych działań, między innymi warsztaty z mistrzami tkactwa, aby to piękne stare rzemiosło przekazać młodszemu pokoleniu. Będą też pokazy, wystawy i wielki piknik tkacki 11 czerwca, na który już dziś zapraszamy – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

10 czerwca można będzie zobaczyć w Spodkach PIK wystawę prac tkackich młodego pokolenia. Dzień później na Dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku odbędzie się Piknik Tkacki. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy przy krosnach, obejrzeć tkaniny wykonywane w różnych technikach. Natomiast w końcu czerwca rozpoczną się warsztaty z mistrzami tkactwa. Będzie pięć kilkudniowych warsztatów. W ramach projektu uda się przeszkolić trzydzieści osób. Nauczą się przygotowywać krosna do pracy, osnuwać, tkać i wykańczać tkaniny. Rekrutacja na warsztaty już się rozpoczęła. Można wybrać jedno z pięciu szkoleń: warsztat tkaniny przetykanej (radziuszki), sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, chodników oraz tkaniny wybieranej tzw. „pereborów”. 

Po warsztatach przyjdzie czas na wystawy. Odbędą się one w trzech gminach na północy regionu – w Suwałkach, Filipowie i Nowince. Na ekspozycjach będzie można podziwiać tkaniny z zasobów mieszkańców tych gmin.

Poszukujemy głównie sejpaków. To mało znana technika tkacka, kiedyś mówiło się, że litewska. Na północy regionu można sejpaki znaleźć, Chcemy je udokumentować – opisać starannie, zrobić zdjęcia, może kiedyś opublikować wzory – podkreślała Krystyna Kunicka, koordynatorka projektu Podlaskie Sploty.

Projekt zakończy się w listopadzie. Ostatnie działanie to wydanie publikacji, która będzie zawierała siedemnaście opracowanych wzorów radziuszek. To swego rodzaju instruktaż dla przyszłych tkaczek.

Szczegółowy program Festiwalu Tkackiego:

https://pikpodlaskie.pl/podlaskie-sploty-program-dzialan/

Program warsztatów:

https://pikpodlaskie.pl/zapisy-na-warsztaty-tkackie-w-ramach-podlaskich-splotow/

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury

Podlaska Redakcja Seniora Białystok