Flamenco to folklor ludu andaluzyjskiego, który łączy w sobie wiele elementów: śpiew, taniec, muzykę gitarową oraz teatr.

Istnieje powszechne przekonanie, że flamenco jest sztuką Cyganów, którzy przybyli do Hiszpanii pod koniec XV wieku. Jednak flamenco w Hiszpanii wykształciło się poprzez ścieranie się oraz mieszanie tradycji cygańskich z tradycją ludności tubylczej. I dlatego flamenco nie jest muzyką i tańcem etnicznym, lecz fenomenem geograficznym i kulturowym. Każdy taniec ma swój charakterystyczny przekaz emocjonalny. Są tańce pełne smutku, bólu i rozpaczy, a także wesołe, żartobliwe, pełne gracji i wdzięku. Wszystkie natomiast są pełne ekspresji. Tańcząc flamenco wyrażamy stany emocjonalne własnym ciałem – ekspresją ruchu.

5 października w klubie Millenium na ulicy Zwierzynieckiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzyka wielu kultur”. Tym razem było ono inspirowane zjawiskiem muzycznym i kulturowym, jakim jest flamenco. Spotkanie prowadziła Dorota Frasunkiewicz, instruktorka flamenco i pasjonatka kultury hiszpańskich Cyganów. Podczas spotkania wystąpił zespół Rosa Tardia. Barwne stroje, szerokie spódnice z mnóstwem falban i akcesoria: grzebienie, spinki, kwiaty we włosach, duże wiszące kolczyki, wachlarze, kastaniety, obuwie, wystukujące rytm, to wszystko kojarzy nam się z flamenco.

„Aflamencado” nie było typowym występem, czy opowieścią na temat flamenco. Był przede wszystkim kreatywnym, literacko-muzycznym działaniem publiczności, która wykonała wraz z zespołem dwa tańce flamenco: tangos i rumbę.

Tangos, to taniec, w którym wyraźnie widać wpływy afrykańskie. Może on być zabawny, dowcipny, uwodzicielski. Tematyka tekstów też jest zróżnicowana – od poważnych i powściągliwych w charakterze, po żywe, opiewające radość życia. Podczas spotkania zatańczyłyśmy „Tangos de Malaga Repompa”, „Tangos de Tirana” oraz Enrique Morente – „Tangos de Grana”. Krótki warsztat palmasowania czyli klaskania pozwolił uczestnikom spotkania wyklaskiwać rytm podczas solowych występów tancerek.

Z kolei rumba flamenco jest mieszanką folkloru cygańskiego i andaluzyjskiego. To zmysłowo pracujące biodra, ręce jak skrzydła ptaka, wirująca spódnica i piękna dumna postawa. Zatańczyłyśmy bardzo żywiołową rumbę „Arrinconamela”, rumbę „Maria Dolores” z wachlarzami i na zakończenie rumbę” Esta noche”.Ten utwór zaśpiewałyśmy po hiszpańsku, po czym zaprosiłyśmy publiczność do napisania polskich tekstów do muzyki w rytmie rumby. Kreatywna publiczność wykonała zadanie na szóstkę. Dowiodła, że rytmy gorącej rumby dobrze brzmią także po polsku. Spotkanie zakończył pokaz rumby „Bamboleo” z energetyczną muzyką Gypsy Kings.

 

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok