W ramach IV Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, który odbywał się w Białymstoku od 6 do 9 lutego 2020 roku w Książnicy Podlaskiej, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z autorami znanych książek. Na spotkanie z najpopularniejszą w Polsce autorką powieści kryminalnych Katarzyną Bondą przyszło bardzo wielu czytelników. Ta wysoka frekwencja podyktowana była także tym, że pisarka urodziła się w Białymstoku a wychowywała się w Hajnówce nieopodal Puszczy Białowieskiej.

 

Katarzyna Bonda z wykształcenia jest dziennikarką i scenarzystką. Po studiach została w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Wszystkie jej powieści, które opiera na faktach autentycznych, zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem, dokumentów kryminalnych “ Polskie morderczynie “,” Zbrodnia niedoskonała” oraz podręcznika ”Maszyna do pisania”. Ogromną popularność, prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską. Za książkę” Pochłaniacz” otrzymała Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015 a za “Okularnika” nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do piętnastu krajów.  W 2019 roku ukazała się jej najnowsza powieść” Miłość leczy rany”, która jest zapowiedzią nowej trylogii przestępczej. 

Spotkanie prowadziła Justyna Sawczuk z Książnicy Podlaskiej. Na pytanie czym jest dla autorki pisarstwo Katarzyna Bonda odpowiedziała, że rzemiosłem i maratonem. Kiedy pisze to wychodzi tylko z domu, bo musi opiekować się dzieckiem i psem. Po skończonej książce czuje ulgę. Wtedy może sobie pozwolić na spotkania z czytelnikami nawet z małych miejscowości. Bardzo często odwiedza Podlasie, bo cały czas jest związana z tym regionem. Uważa, że Podlasianie są  egzotyczni i mają wschodnią duszę. 

Po ukończeniu studiów pracowała jako dziennikarka i specjalizowała się w pisaniu reportaży.
To dało jej wiedzę jak dotrzeć do rzeczywistych bohaterów jej późniejszych powieści. Przy pisaniu duże znaczenie ma przestrzeń psychologiczna. Musi poznać  ludzi, którzy staną się potem bohaterami jej książek, nawiązać z nimi więź emocjonalną.  

Podczas spotkania opowiedziała historię ludzi z Kazachstanu, których los opisała w swojej najnowszej książce. Musiała jeździć do tego azjatyckiego kraju, żeby znaleźć dokumentację kryminalną, na której opierała się pisząc powieść. Napotykała przy tym na wiele przeszkód ze strony władz tego kraju. Te wszystkie trudności jakie pokonała w zdobyciu cennych danych nie zniechęcały jej. Stanowiły dodatkową motywację do pisania. Każda fabuła w jej powieściach ma początek w rzeczywistości.

Na pytanie czym dla niej jest sukces, Katarzyna Bonda odpowiedziała: “Sukces to nie bestsellery, ale wolność wyboru. Można odważnie sprzeciwić się i żyć jak się chce”. 

Czytelnicy obecni na spotkaniu mogli kupić jej ostatnią książkę i otrzymać upragniony autograf.


(zdjęcia: Maria Beręsewicz)

Teresa Rafałowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok