II Sejmik poetycki, organizowany w ramach festiwalu „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”  to panel dyskusyjny, w którym udział wezmą poeci, prozaicy, literaturoznawcy, wydawcy, tłumacze, miłośnicy literatury i kultury. Odbędzie się drugiego dnia festiwalu 8 stycznia 2019 roku.

Podczas obrad uczestnicy wspólnie zastanowią się nad rolą i kondycją poezji we współczesnym świecie, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie jak i czy w ogóle poezja funkcjonuje w mediach, a także przyjrzą się nowemu nieregularnikowi „Epea. Pismo literackie”, wydawanemu przez Książnicę Podlaską (egzemplarz pisma otrzymają Państwo wraz z identyfikatorem uczestnika przy wejściu do audytorium).

Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kulesza – literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowach wezmą udział: dr Krzysztof Kurianiuk – kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Białystok oraz Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”. 

foto: Książnica Podlaska w Białymstoku

Tytuł nieregularnika nawiązuje do historii działalności Książnicy Podlaskiej, pod szyldem której przez lata ukazywał się almanach literacki „Epea”. Od 2001 roku ukazało się 13 numerów tegi wydawnictwa. To właśnie „Epea” w 2015 roku opublikowała wiersze i opowiadania laureatów I edycji konkursu Srebro nie Złoto.

Wg zapowiedzi redaktor naczelnej „Epei.” Justyny Sawczuk w  nowym piśmie można będzie znaleźć poezję i prozę, wywiady, recenzje czy relacje ze spotkań z pisarzami, literaturoznawcami, dziennikarzami, krytykami  oraz z działań  instytucji kultury. Znajdzie się  tu miejsce zarówno dla znanych i cenionych literatów, jak i debiutantów. Do współpracy zaproszeni są też wszyscy, którym bliska jest podlaska literatura.

Foto: Książnica Podlaska w Białymstoku

W pierwszym numerze znalazły się teksty m. in. Krystyny Koneckiej, Teresy Radziewicz, dr hab. Anny Nosek, Elżbiety Janikowskiej czy przedstawiciela młodego pokolenia prozaików -Krzysztofa Olszewskiego. Jest też zapis debaty podczas I Sejmiku Poetyckiego w 2018 roku.

II Sejmikowi Poetyckiemu towarzyszyć będzie turniej jednego wiersza „Niech zwycięży poezja”, który poprowadzi poeta Eligiusz Buczyński. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych. Zasady są proste: jeden, niepublikowany wcześniej i niezgłaszany do innych konkursów wiersz swojego autorstwa należy przesłać do 4 lutego 2019 r. na adres e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl w tytule wpisując: TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA.

Zgłoszone teksty zostaną odpowiednio oznaczone i przygotowane do prezentacji na turnieju. Odczytanie wylosowanego utworu poetyckiego jest warunkiem uczestnictwa w konkursie.Na zwycięzców czekają nagrody: publikacja wyróżnionego tekstu w nieregularniku „Epea. Pismo literackie” oraz organizacja spotkania autorskiego w ramach cyklu „Środy Literackie”.

Turniej odbędzie się 8 lutego 2019 r. o godz. 12.00 w audytorium budynku głównego Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie14 A.

Patronem medialnym Festiwalu „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” jest nasz portal: podlaskisenior.pl

Regulamin konkursu

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora