7 czerwca 2022 roku sekcja historyczna i fotograficzna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce zwiedzała śluzy Kanału Augustowskiego.

Kanał ma długość 103,4 kilometrów. 80% znajduje się w Polsce, a pozostała część na Białorusi. Różnica poziomów to ponad 54 metry. Jest ona regulowana jest dzięki licznym śluzom. Historia powstania kanału sięga 1824 roku. Miał on służyć ominięciu zaporowych cen na spływ zboża.

Pomnik Pamięci Obławy Augustowskiej

Inwestycję zakończono w 1838 roku, jednak w międzyczasie Prusy wycofały się z ceł i przez jakiś czas kanał wykorzystywano tylko do spływu drewna. Po polskiej stronie znajduje się 14 śluz. Jedna służy jako punkt graniczny. Po stronie białoruskiej są trzy śluzy. Większość z nich posiada oryginalną XIX wieczną konstrukcję, o której informują liczne tabliczki. Jest pomnikiem historii. Wszystkie te wiadomości przekazał nam Sławek z sekcji historycznej. Zwiedzaliśmy także Kurzyniec, Mikaszówkę, Paniewo i Rygal. W Mikaszówce mieliśmy okazję obejrzeć kościół i posłuchać opowieści księdza o parafii i pomniku pamięci obławy augustowskiej, który powstał na placu przed kościołem.

Pogoda nam dopisała, oddychaliśmy czystym, leśnym powietrzem i podziwialiśmy przyrodę Puszczy Augustowskiej.
Głód zaspokoiliśmy przepysznymi jagodziankami od znajomej gospodyni i kiełbaskami opiekanymi nad ogniskiem. W rozmowie przy ognisku okazało się, że kilka osób z naszej grupy płynęło kajakami tą trasą i od razu powstał pomysł zorganizowania spływu kajakowego.
Niestety czas leci nieubłaganie i musieliśmy wracać. Ale poznaliśmy następny kawałek naszego regionu, a fotografie to uwieczniły.

Fot. Lila Asanowicz

1/5
Grupa ludzi  przy kościele w Mikaszówce
Grupa ludzi przy kościele w Mikaszówce
Pomnik Pamięci Obławy Augustowskiej
Pomnik Pamięci Obławy Augustowskiej
Przy ognisku
Przy ognisku
Śluza
Śluza
Śluza
Śluza

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka