Czy chcemy poznać najskrytsze sekrety Białegostoku po II wojnie światowej? Warto zapoznać się z najnowszą książką historyka – Andrzeja Lechowskiego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ulicy Warszawskiej zaprosiło Białostoczan na spotkanie autorskie z Andrzejem Lechowskim. Odbyło się ono 10 czerwca 2022 roku w Klubie Muzycznym – Zmiana Klimatu z okazji promocji najnowszej książki Andrzeja Lechowskiego „Sekrety Białegostoku. Część 2”. O te sekrety wypytywał autora prowadzący spotkanie Wiesław Wróbel.

Okładka książki „Sekrety Białegostoku”. Część 2

Dowiadujemy się z niej, czym żył Białystok w latach 1944-1985. Jak przebiegała odbudowa i przebudowa Białegostoku po II wojnie światowej, o trudnościach budowlanych i komunikacyjnych, o eksperymentalnym sklepie samoobsługowym. Ale też znajdziemy tu informacje o białostockim napadzie stulecia i pończoszniczej aferze, o śródmiejskiej gablocie z pijakami, o leczeniu zapaści gastronomicznej striptizem i o początkach białostockiego jazzu.

Informacje zostały zaczerpnięte z wydawnictw poświęconych miastu i z prasy lokalnej, ukazującej się we wspomnianych latach. Okraszone zaś gawędziarską nutą, przypominają niepowtarzalny klimat PRL.

Pierwsza część sekretów, poświęcona okresowi międzywojennemu, rozeszła się jak świeże bułeczki, dlatego wydawnictwo zaproponowało autorowi kontynuowanie tego tematu. Lekkie, dowcipne historyjki są dobrą lekturą na letnie wieczory i budzą wspomnienia z czasów naszej młodości.

Księży Młyn Dom Wydawniczy z Łodzi wydał już całą serię sekretów. Mamy więc sekrety: Poznania. Wielunia, Lublina, Półwyspu Helskiego, Bydgoszczy, Gorzowa, Gdyni, Szczecina. Lwowa i wielu innych miast. Warto poznać całą serię.

Fot.: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaski Senior Białystok