„Sekrety Łomży i Ostrołęki” – to tytuł książki Doroty Sokołowskiej i Grzegorza Maculewicza, której promocja odbyła się w czwartek, 21 czerwca, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Podczas spotkania, autorka, znana dziennikarka radiowa, opowiadała, jak starała się dotrzeć do różnych ciekawych wydarzeń, zaistniałych w Łomży w ubiegłym wieku. Pomogły jej w tym nie tylko wspomnienia spisane przez tuziemców, lecz także przedwojenna prasa, a przede wszystkim wywiady przeprowadzane z najstarszymi mieszkańcami Łomży.

Każde miasto ma swoją oficjalną historię, ale i swoje tajemnice. Łomża to jej rodzinne miasto, tu się wychowała i chodziła do szkoły, dlatego ostatni rozdział poświęciła swoim rodzicom.

Książka zawiera wiele ciekawych i sensacyjnych informacji, jak chociażby ta o słynnym szachiście Akibie Rubinstein, obdarzonym fenomenalną pamięcią, który w Petersburgu, w 1909 roku, pokonał ówczesnego mistrza świata, Niemca Emanuela Laskera. W 1912 r. Rubinstein wygrał aż pięć wielkich turniejów szachowych, co pozostaje rekordem do dzisiaj.

W Łomży dokonano też w 1978 r. zuchwałej kradzieży cennej kolekcji bursztynów z Okręgowego Muzeum. Śledztwo trwało 45 dni i zakończyło się szczęśliwym odnalezieniem zakopanego worka ze zrabowanymi skarbami.

Z Łomży pochodziła również malarka Zofia Chylińska, żona poety Bolesława Leśmiana, która dla ratowania męża z opresji, ofiarowała mu cenną rodową pamiątkę – brylantowy diadem. Pieniądze uzyskane z jego sprzedaży miały pokryć dług finansowy artysty. Poeta wrócił jednak do domu bez pieniędzy i diademu, który podarował swojej kochance.

W książce jest wiele innych frapujących opowieści i na pewno będzie ona miłym upominkiem nie tylko dla mieszkańców Łomży i Ostrołęki. Pozycję wydał Dom Wydawniczy „Księży Młyn” z Łodzi, którego seria „Sekrety…” ma na celu „ukazanie piękna, tradycji oraz historii miast i regionów naszego kraju oraz utrwalać i rozbudzać miłość mieszkańców do swych małych ojczyzn” – jak czytamy w stopce redakcyjnej.

 

(foto: Maria Beręsewicz)

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora w Białymstoku