Po wcześniejszych peregrynacjach w województwie kujawsko-pomorskim, kolneńscy seniorzy nie złożyli broni. Wręcz przeciwnie, tak się rozochocili, że postanowili 27 czerwca odbyć całodniową wycieczkę do Ciechanowca i Zuzeli.

40-osobowa grupa wytrwałych i ciekawych życia wystartowała o godz. 8:00 rozpoczynając realizację jednego z projektów seniorskich. Pierwszym punktem programu była wizyta w miejscowości Winna-Chroły, gdzie odrestaurowano zabytkową drewnianą szkołę.

Wystawa prezentująca edukację na wsi była dla nas powrotem do dzieciństwa. Większość uczestników pamięta siermiężne lata 50-te. Wyposażenie klas, drewniane ławki z kałamarzami i atramentem, ośla ławka, pomoce „naukowe”, narzędzia służące wymierzaniu kar, niektóre akcesoria nawiązywały do czasów sprzed 1918 r. Wszystko to sprawiało, że oczami wyobraźni, w ciszy i skupieniu, wracaliśmy do tych czasów, słuchając narracji przewodnika.

Po 7-kilometrowej przejażdżce rozpoczęliśmy główny punkt programu, jakim było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Historia obiektów na terenie dawnego parku, stałe ekspozycje, dawny młyn wodny /wciąż sprawny/, spichlerze dworskie, kuźnia, zabytkowy kościół, a przede wszystkim powozownia i gwóźdź programu – kolekcja 2300 pisanek z całego świata.

Po tylu wrażeniach należało się coś dla ciała, a więc smaczny posiłek i krótki relaks przy kawie. Końcowym przystankiem przed powrotem do Kolna była wizyta w Zuzeli, miejscowości kojarzonej z Prymasem Stulecia – kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W kościele oraz muzeum poświęconym Prymasowi naszym przewodnikiem był miejscowy proboszcz.

Wrażeń, jak na jeden dzień, aż nadto – było i dla duszy i ciała. Mimo pewnego zmęczenia, atrakcje dnia były tematem różnorakich rozmów i wszyscy obiecali sobie, że niejedna jeszcze eskapada przed nami! A więc…… do zobaczenia na kolejnych ciekawych szlakach!

 

 

 

 

 

Eugeniusz Regliński

Podlaska Redakcja Seniora