27 marca 2019 roku niemała grupa kolneńskich seniorów po raz kolejny wyznaczyła sobie spotkanie celem treningu swoich półkul mózgowych w sprawach związanych z zagrożeniami płynącymi z korzystania z internetu.

Zanim przejdę do sedna sprawy, pozwolę sobie na cytat autorstwa Ignacego Krasickiego „Minęły czasy szczęśliwej prostoty, trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty”. Autor wypowiedział te słowa mając na myśli nieco inny kontekst, my przyjmijmy za wiek złoty ten czas, kiedy byliśmy młodzi, piękni, aktywni i kreatywni. Żeby te sformułowania nie zabrzmiały ironicznie i nostalgicznie uspokajam, że wielu z nas nadal może być wzorem dla młodszego pokolenia.

Przykro to powiedzieć, ale nasze mózgi są coraz bardziej oporne, szczególnie w przyswajaniu różnych nowinek technicznych. Uczestnicy owych spotkań jednak łatwo się nie poddają i rzucają wyzwania organowi, którego rola jest porównywana z funkcją serca.

Tym razem uzyskaliśmy informacje nie tyle o korzyściach płynących z używania internetu, co o zagrożeniach wynikających z naszej niewiedzy. Za pomocą internetu załatwiamy różne sprawy i nie zawsze dbamy o to, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do ważnych danych. Nie jesteśmy świadomi, jak łatwo manipulować odbiorcami za pomocą tak zwanych fake’ów. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że jedno czy dwa krótkie zdania potrafią wprowadzić nas w błąd. Dopiero sprawdzenie w innych źródłach, czy po uzyskaniu dodatkowych informacji, potrafimy wyrobić sobie właściwą opinię. Internet jest cudownym i pożądanym wynalazkiem, ale też i doskonałym narzędziem dla różnego rodzaju oszustów.

Warto przypomnieć choćby kilka zasad, o których nie powinniśmy nigdy zapominać:

  • Żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
  • Wysyłać e-maile bez jakichkolwiek poufnych danych.
  • Co jakiś czas skanować komputer.
  • Nie otwierać plików nieznanego pochodzenia.
  • Aktualizować oprogramowanie.
  • Nie odwiedzać zbyt często stron oferujących niesamowite atrakcje.

Wszyscy, a zwłaszcza osoby młode od wielu lat, zdają sobie sprawę, że temat jest trudny „do ugryzienia”, ale nie uprawnia nas to do lekceważenia i nie zwalnia od ciągłego uświadamiania sobie istnienia zagrożenia. A kogóż najłatwiej oszukać i wykorzystać? Oczywiście osoby w starszym wieku, które chętnie pomagają innym i których zaufanie można wykorzystać niekoniecznie będąc Einsteinem.

Przepraszam za ten żart, ale życie bywa okrutne. Antoni Kępiński swego czasu wypowiedział takie zdanie: „Naukę i technikę można uważać za kontynuatorki magii”. Super, ale trzeba też wiedzieć, jak ową magię oswajać. Tego życzę wszystkim seniorom!

(zdjęcia: Eugeniusz Regliński)

Eugeniusz Regliński

Podlaska Redakcja Seniora Kolno