3 października 2019 roku sokólscy seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i ze Związku Emerytów i Rencistów wzięli udział w szkoleniu ,,Zdrowy i aktywny senior”. Zostało ono zorganizowane przez Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z posłem na Sejm RP Mieczysławem Baszko. Szeroko zakreślona kampania edukacyjna jest realizowana pod honorowym patronatem wicepremiera Jarosława Gowina oraz wicemarszałka Województwa Podlaskiego Stanisława Derehajło. Imprezę prowadził Paweł Backiel – prezes Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Spotkanie rozpoczął pokaz przygotowania zdrowych potraw z lokalnych produktów. Przy kuchennej wyspie stanął pan Mieczysław Baszko, pani Teresa Fiedziukiewicz z sekcji kulinarnej sokólskiego UTW, przedstawicielki organizacji pozarządowych z gminy Supraśl, Studzianki oraz Knyszyn. Przygotowano sok ze świeżych warzyw z wyraźnym akcentem czerwonego buraka, placki z cukinii z dodatkami, pastę z ciecierzycy z zielonym groszkiem i zupę z dyni. Wszyscy na bieżąco degustowali te smakowitości. Pan poseł w międzyczasie sprytnie żonglował jabłkami. W krótkiej rozmowie stwierdził, że ceni zdrowe potrawy, ale jak „najdzie” ochota, to przygotowuje tradycyjny bigos, kapuśniak, pieczeń czy placki ziemniaczane. Nie ukrywa, że stara się wyręczać żonę, zwłaszcza gdy w domu zjawiają się goście czy dzieci z wnukami.

W części wykładowej wystąpiła pani Urszula Arter z tematem ,,Promocja produktu lokalnego”. Przeprowadziła konkurs ze znajomości tych produktów, w którym nagrodami były ekologiczne soki, olej lniany z Korycin, miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny. Duże zainteresowanie wzbudziły wykłady dr Joanny Zabielskiej-Ciecicuch – ,,Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym”, dr Beaty Wojszel – ,,Kierunki nowoczesnej profilaktyki zdrowotnej”, Macieja Raciborskiego – ,,Zdrowa komunikacja międzypokoleniowa”, Katarzyny Dziejmy – ,,Witalność seksualna seniorów”. Ten ostatni zdecydowanie podniósł temperaturę na sali. 

Za dotychczasową działalność oraz rozwój społeczności senioralnej zostały wyróżnione Certyfikatami Podlaskiego Żubra panie Halina Rećko z Planteczki, Leonida Wysocka z Ogrodniczek, Jadwiga Konopko z Knyszyna, Maria Radecka z Sokółki, nasza redakcyjna koleżanka Lila Asanowicz z Sokółki i Koło Gospodyń Wiejskich ,,Szminką Malowane”.

Oprawę muzyczną spotkania przygotował Zespół ,,Cygańskie Serca” z Igrył, odbyło się ono w Pensjonacie Sosnowe Zacisze, a wzięło w nim udział prawie 250 osób.

(foto: Lila Asanowicz)

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka