Narodowe Czytanie od kilku lat gości również w Kolnie. Po „Quo vadis” i „Weselu” przyszła kolej na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Zapewne przy wyborze literatury nie bez znaczenia był fakt obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

2-godzinna impreza składała się z kilku odsłon, w których udział brali przedstawiciele miejscowych władz, instytucji, dzieci i młodzież. Na placu przed miejscowym gimnazjum 8 sierpnia 2018 r. byliśmy świadkami nie tylko tradycyjnego czytania. Uczniowie miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali swoje umiejętności teatralne oraz taneczne-pantomima fragmentu „Przedwiośnia” oraz bal w Odolanach, za co otrzymali gromkie brawa. Spora grupa seniorów, studentów UTW, nie pozostała bierna, biorąc czynny udział w Narodowym Czytaniu.

Dzieci w międzyczasie malowały i budowały symboliczne szklane domy. Seniorzy ani odrobinę nie odstawali umiejętnościami czytania, czy wręcz aktorskiej interpretacji fragmentów utworu od pozostałych uczestników ogólnonarodowego święta. Był to kolejny przykład czynnego udziału „juniorów starszych” w różnych przedsięwzięciach, które mają miejsce na naszym terenie. Myślę, że niektórzy z miłą chęcią powrócili do czasów, kiedy to niejeden z nas był nieraz przymuszany do czytelnictwa lektury szkolnej. Dzięki talentom czytelniczym oraz pięknej pogodzie wszyscy sympatycznie spędzili czas. Wypada jeszcze dodać, że całe przedsięwzięcie jest zasługą Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej.

Do zobaczenia za rok! Kochani seniorzy, rozwijajmy się intelektualnie i fizycznie! Naprawdę można!

Jadwiga Ziółek
Podlaska Redakcja Seniora Kolno