Członkowie zespołu „Maryna” z Klubu Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży od dłuższego czasu przygotowywali program na rocznicę 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W programie najstarsze pieśni patriotyczne, następnie pieśni legionowe i żołnierskie. Mieliśmy zaproszenia do różnych instytucji, aby przedstawić swój program artystyczny związany z tym szczególnym świętem w tym roku.  Zespół był zmotywowany, aby te występy były wkładem seniorów w rozwijanie i pogłębianie uczuć patriotycznych. Na każdej uroczystości, po naszym występie zaplanowałam wspólne śpiewanie pieśni z udziałem publiczności. Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii, dlatego  Polacy powinni znać pieśni patriotyczne. W związku z tym przygotowaliśmy specjalne śpiewniki, które „wędrowały” z nami, aby wspólne śpiewanie wyszło jak najbardziej efektywnie i dało wiele radości i satysfakcji śpiewającym.

Patrząc z perspektywy odbytych spotkań można stwierdzić, że nasze zamierzenia i oczekiwania zdały egzamin. Ludzie w różnym wieku chętnie śpiewali i następowała integracja pokoleń. Z przyjemnością patrzyłam na uśmiechnięte twarze dzieci, młodzieży, średniego pokolenia i seniorów. Byliśmy między innymi w Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży na uroczystości pod hasłem „ Łomża Niepodległa”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr.1 na podsumowaniu konkursu plastycznego, w Domku Pastora celem spotkania było także uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości poezją i pieśnią patriotyczną.

W Klubie Seniora przedstawiliśmy montaż słowno – muzyczny:” Droga do Niepodległości”, w którym przedstawiliśmy poezję nawiązującą do tematu przeplatając ją pieśniami. Potem był oczywiście wspólny śpiew przy kawie, herbatce i słodkościach.

11 listopada, na Starym Rynku, naszym występem otwieraliśmy Piknik Niepodległościowy w Łomży. Rok 2018 jest szczególny jeśli chodzi o Narodowe Święto Niepodległości. Zapewne jeszcze do końca roku będziemy wracać do tego tematu. Na chwilę obecną „Maryna” spełniła zamierzone zadania na miarę swoich możliwości i jesteśmy zadowoleni, że dużo osób brało udział w spotkaniach z nami. Czujemy się potrzebni i daliśmy cząstkę siebie dla Polski Niepodległej.

(Foto: archiwum klubowe)

 

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża