Opera i Filharmonia Podlaska 25 września zainaugurowała 66. sezon artystyczny. Spełniło się marzenie wielu białostockich melomanów.

orkiestra i chór Filharmonii

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Ewa Iżykowska-Lipińska, witała gości w progu swojej instytucji, zapraszając na koncert i lampkę wina.

Adagio z III Symfonii Krzysztofa Pendereckiego wykonane w pierwszej części Koncertu Inauguracyjnego poświęcone było pamięci tego wielkiego kompozytora i dyrygenta nieraz goszczącego w Białymstoku.

W dalszej części koncertu Orkiestra OiFP pod batutą maestro Mirosława Jacka Błaszczyka wykonała IV Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem solistów i Chóru OiFP pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Mogliśmy podziwiać piękne głosy Małgorzaty Trojanowskiej, Joanny Motulewicz, Pawła Cichońskiego i Dominika Opalińskiego. Artyści dwukrotnie bisowali, dziękując publiczności za uczestnictwo w koncercie i gorące owacje na stojąco.

Stęsknieni melomani długo wyczekiwali koncertów na żywo, szczególnie abonamentowicze. Nie widzieliśmy się ponad pół roku, dlatego serdeczne powitania i rozmowy wypełniły nam czas przed i po koncercie. Niestety, w trakcie przerwy ze względów bezpieczeństwa poproszono nas o nieopuszczanie sali koncertowej. 

W maseczkach i zachowując odległość, staraliśmy się utrzymać reżim sanitarny. Ale najważniejsze, że znów się zobaczyliśmy i mogliśmy na żywo wysłuchać pięknej muzyki w wykonaniu naszych artystów.

Następny koncert abonamentowy, zatytułowany „Zakochani w muzyce”, już w najbliższy piątek – 2 października, w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej. Szczegółowe informacje na stronie internetowej 

Źródło i zdjęcia: Opera i Filharmonia Podlaska 

 Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok