Co powinniśmy zrobić? Jak się zachować, jeśli w naszej obecności ktoś zasłabnie, straci przytomność? O tym był wykład dla seniorów w ramach projektu aktywizująco-edukacyjnego „Siła seniora”, skierowanego do osób 60+.

Białystok, 300-tysięczne miasto, dysponuje 23 karetkami pogotowia typu P – pomoc podstawowa, wysyłanych do zdarzeń, w których poszkodowani wymagają opatrzenia urazu lub w przypadku zachorowań, jeśli nie zagraża im utrata życia.
Pozostałe samochody jakimi dysponuje Pogotowie Ratunkowe to karetki, typu: S – specjalistyczna (dawna R – reanimacyjna), N – neonatologiczna, przystosowane do transportu noworodków oraz niemowląt do 1 roku życia, T- transportowa, wykorzystywana do transportu poszkodowanych i chorych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami karetka pogotowia powinna dojechać do chorego w ciągu 8 min. od przyjęcia zgłoszenia. Jak jest w praktyce? Dokładnie wiemy. I w tym czasie musimy sobie radzić sami, co wymaga od nas opanowania, spokoju i mocnych nerwów. Nie powinniśmy wpadać w panikę. Niestety nie zawsze nam się to udaje.

Mężczyzna i kobieta pokazują jak używać defibrylatora.

Poznając zasady i technikę reanimacji osoby nieprzytomnej nie będziemy bali się jej pomóc. Uczyli nas tego st. insp. Marta Rybnik i mł. spec. Krzysztof Tyszka ze Straży Miejskiej w Białymstoku. Wykład odbył się 11.10. w Centrum Aktywności Społecznej (CAS).
Pokazali m. in. jak prosto można ustalić miejsce uciskania mostka, podejmując reanimację. Otóż wystarczy ustawić, na klatce piersiowej, pionowo jedną dłoń na początku mostka, a drugą na końcu mostka. Położyć obie dłonie kciukami do siebie. Miejsce zetknięcia się kciuków lub ich przecięcia się – to miejsce ucisku mostka. Uciskamy 30 razy, na głębokość około 5 cm., w tempie oddechów, czyli najlepiej licząc np. 101, 102, 103, 104 itd. Jeśli reanimowany otwiera oczy, zaczyna chrząkać, kaszleć – przerywamy.
Zobaczyliśmy również jak działa defibrylator, podpowiadający głosowo, krok po kroku, jak mamy go użyć. W Białymstoku zostało zainstalowanych 19 defibrylatorów. Możemy je znaleźć w galeriach handlowych, na dworcach, w urzędach. Każde urządzenie jest podłączone ze Strażą Miejską, która na bieżąco monitoruje ich użycie i przesyła informacje do Pogotowia Ratunkowego.

Ucisk mostka rękoma.

Ostatnio w naszym mieście pojawili się ratownicy medyczni na motocyklach, którzy szybko docierają do poszkodowanych, udzielają pierwszej pomocy i informują jadącą karetkę o stanie chorego.
Musimy pamiętać, że zgodnie z przepisami art. 162 Kodeksu karnego, nieudzielenie pomocy osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie odwracajmy się od osoby, która zasłabła, nie udawajmy, że jej nie widzimy, bo nie chcemy mieć dodatkowych kłopotów. Pamiętajmy, że my sami możemy się kiedyś znaleźć w takiej sytuacji.

Uczestnicy spotkania obdarowani Pudełkiem Życia

Wykłady dla seniorów w ramach programu „”Siła seniora”, odbywają się w CAS, ul. św. Rocha 3. Następny już 18. października, o godz. 13:00. Temat: „Zaburzenia pamięci w wieku starszym – jak postępować?” – wykładowcą będzie prof. dr hab. Barbara Bień, konsultantka Wojewódzka ds. Geriatrii. Wstęp wolny, bez potrzeby rejestracji.

 

 

 

Fot. Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Podlaski Senior Białystok