Potwierdzenie o zakwalifikowaniu się na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową i czekanie na informację o terminie wyjazdu to nie wszystko.

W serwisie internetowym NFZ na bieżąco możemy śledzić, na jakim etapie jest realizacja naszego skierowania. Wystarczy w przeglądarce skierowań https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app wpisać numer skierowania (oddział wojewódzki NFZ przesyła go pocztą po zarejestrowaniu skierowania).
Na wyjazd do sanatorium powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z zakupem biletów, jeżeli będziemy korzystać z komunikacji ogólnodostępnej, spakowaniem walizki i przygotowaniem dokumentów, które będą nam potrzebne w trakcie pobytu w uzdrowisku.
Emeryci i renciści są uprawnieni do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.
Przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi: ulga ustawowa 37%
Renciści i emeryci posiadają uprawnienie do dwóch przejazdów w roku środkami transportu publicznego kolejowego PKP Intercity z ulgą 37% pociągiem osobowym, pospiesznym i ekspresowym zgodnie z zasadami ogólnymi. Należy pamiętać, że przejazd „tam” i „z powrotem” jest traktowany, jako dwa oddzielne przejazdy. Ulga dotyczy również ich współmałżonków, na których pobierany jest zasiłek rodzinny.
Warunkiem korzystania z uprawnienia jest zaświadczenie wydane przez związki zawodowe oraz stowarzyszenia (związki) emerytów i rencistów wymienione w rozporządzeniu ministra infrastruktury: tutaj kliknij
Zaświadczenie jest ważne wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi: Bilet dla Seniora
Bilet dla Seniora to stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami „PKP Intercity” S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie.
Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Przejazdy Państwową Komunikacją Samochodową:
Emeryci i renciści, którzy ukończyli 60 lat mają również uprawnienia do ulgowych przejazdów autobusami spółek Państwowej Komunikacji Samochodowej. W przejazdach autobusami dalekobieżnymi nie ma ustalonych reguł. Upusty w cenie za bilety sięgają od 20 do 35%. Zniżki te przysługują emerytom i rencistom tylko na niektórych trasach. Wysokość rabatów uzależniona jest od godziny odjazdu autobusu i długości trasy. Zazwyczaj jednak wynosi 30 proc. Informacje związane z ulgowymi przejazdami dalekobieżnymi dla seniorów i rencistów są udzielane w punktach informacyjnych PKS lub kasach biletowych na dworcach PKS.
Wyjeżdżając do sanatorium ze skierowaniem z NFZ, ZUS lub KRUS musimy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- skierowania na leczenie sanatoryjne potwierdzone przez NFZ, ZUS lub KRUS,
- dowodu tożsamości,
- dokumentacji medycznej,
- przyjmowanych na stałe leków.
Głównym celem pobytu w sanatorium jest poprawa stanu naszego zdrowia. Jest to również przy okazji relaks i wypoczynek. Spakowanie torby lub walizki na taki wyjazd może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które podróżują niezbyt często.
Pakując walizkę na wyjazd do sanatorium należy zabrać:
- bieliznę i wygodną odzież odpowiednią do pory roku,
- kosmetyki i przybory do higieny osobistej,
- obuwie na zmianę, dostosowane do pory roku, w tym kapcie,
- obuwie i strój sportowy, w tym odpowiednie, zależne od pory roku, nakrycie na głowę,
- klapki, czepek i strój kąpielowy na basen,
- 1-2 duże ręczniki kąpielowe na basen, saunę i zabiegi wodne,
- podomkę, piżamę,
- suszarkę,
- kurtkę przeciwdeszczową,
- 1-2 wieczorowe zestawy wyjściowe na spacer, wieczorek taneczny lub spotkanie towarzyskie,
- podręczną wakacyjną apteczkę (zestaw plastrów, spray na ukąszenia owadów i żel dezynfekcyjny, leki na biegunkę, zatrucia, preparaty dla osób korzystających z protez zębowych, maseczki ochronne jednorazowe lub wielorazowe),
- pieniądze lub środki płatnicze.
Nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą telefonu, ładowarki, opaski na oczy i stoperów do uszu. Spakowany bagaż może sporo ważyć, co jest dużym kłopotem dla większości emerytów i rencistów. Jest jednak na to rada. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest wysyłka bagażu za pośrednictwem firmy kurierskiej. Powinniśmy pamiętać, że korzystając z tego rozwiązania należy wcześniej uzgodnić to z recepcją sanatorium, do którego się wybieramy. Cena usługi zależy od wymiarów i wagi bagażu oraz miejsca docelowego przesyłki. Ceny usługi są podobne, warto jednak je sprawdzić i wybrać firmę najtańszą.
Wykaz firm kurierskich znajdziemy na stronie: https://allekurier.pl/firmy-kurierskie
Pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe może przyspieszyć realizację leczenia uzdrowiskowego korzystając z tzw. zwrotów. Emeryt lub rencista ubiegający się o wyjazd z tzw. zwrotów będzie poinformowany o możliwości wyjazdu w terminie krótszym niż 14 dni do rozpoczęcia leczenia (na 13-3 dni przed wyjazdem).
Informacje o możliwości skorzystania ze zwrotów uzyskamy w siedzibie Podlaskiego Oddziału NFZ (okienko nr 8) oraz telefonicznie pod numerami:
- 85 745 95 23
- 85 745 95 24
Źródła:
- https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/co-zabrac-do-sanatorium-lista-rzeczy/czyv1x1
- https://e-kurort.pl/informator-kuracjusza/
- https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/leczenie-uzdrowiskowe/kolejka-oczekujacych/
- https://podroze.se.pl/poradnik/w-drodze/podroze-na-emeryturze-znizki-na-pociagi-autobusy-i/1467/
Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Related posts
NASZ PATRONAT MEDIALNY
FESTIWAL LITERACKI „AUTORZY I KSIĄŻKI” – VII edycja
ODCZYTAĆ ŚWIAT. SPOTKANIE Z REPORTAŻEM
RAPORT SENIORAPP 2023 – III EDYCJA
OGÓLNOPOLSKIE WIOSENNE WYZWANIE CZYTELNICZE
APETYT NA ŻYCIE – KONKURS FLEXI.PL
OCENA POTRZEB W ZAKRESIE WSPARCIA DLA SENIORÓW W POLSCE