Potwierdzenie o zakwalifikowaniu się na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową i czekanie na informację o terminie wyjazdu to nie wszystko.

Roześmiany, siwowłosy mężczyzna ubrany w granatową koszulą zapina wypchaną walizkę. Pomaga mu młoda, roześmiana rudowłosa kobieta, ubrana w dżinsy i bluzkę w biało-czarne pasy_fot.pixabay.com

W serwisie internetowym NFZ na bieżąco możemy śledzić, na jakim etapie jest realizacja naszego skierowania. Wystarczy w przeglądarce skierowań https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app wpisać numer skierowania (oddział wojewódzki NFZ przesyła go pocztą po zarejestrowaniu skierowania).

Na wyjazd do sanatorium powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z zakupem biletów, jeżeli będziemy korzystać z komunikacji ogólnodostępnej, spakowaniem walizki i przygotowaniem dokumentów, które będą nam potrzebne w trakcie pobytu w uzdrowisku.

Emeryci i renciści są uprawnieni do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi: ulga ustawowa 37%

Renciści i emeryci posiadają uprawnienie do dwóch przejazdów w roku środkami transportu publicznego kolejowego PKP Intercity z ulgą 37% pociągiem osobowym, pospiesznym i ekspresowym zgodnie z zasadami ogólnymi. Należy pamiętać, że przejazd „tam” i „z powrotem” jest traktowany, jako dwa oddzielne przejazdy. Ulga dotyczy również ich współmałżonków, na których pobierany jest zasiłek rodzinny.

Warunkiem korzystania z uprawnienia jest zaświadczenie wydane przez związki zawodowe oraz stowarzyszenia (związki) emerytów i rencistów wymienione w rozporządzeniu ministra infrastruktury: tutaj kliknij
Zaświadczenie jest ważne wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi: Bilet dla Seniora

Bilet dla Seniora to stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami „PKP Intercity” S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie.
Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

Przejazdy Państwową Komunikacją Samochodową:

Emeryci i renciści, którzy ukończyli 60 lat mają również uprawnienia do ulgowych przejazdów autobusami spółek Państwowej Komunikacji Samochodowej. W przejazdach autobusami dalekobieżnymi nie ma ustalonych reguł. Upusty w cenie za bilety sięgają od 20 do 35%. Zniżki te przysługują emerytom i rencistom tylko na niektórych trasach. Wysokość rabatów uzależniona jest od godziny odjazdu autobusu i długości trasy. Zazwyczaj jednak wynosi 30 proc. Informacje związane z ulgowymi przejazdami dalekobieżnymi dla seniorów i rencistów są udzielane w punktach informacyjnych PKS lub kasach biletowych na dworcach PKS.

Wyjeżdżając do sanatorium ze skierowaniem z NFZ, ZUS lub KRUS musimy pamiętać o zabraniu ze sobą:

 • skierowania na leczenie sanatoryjne potwierdzone przez NFZ, ZUS lub KRUS, 
 • dowodu tożsamości,
 • dokumentacji medycznej,
 • przyjmowanych na stałe leków.

Głównym celem pobytu w sanatorium jest poprawa stanu naszego zdrowia. Jest to również przy okazji relaks i wypoczynek. Spakowanie torby lub walizki na taki wyjazd może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które podróżują niezbyt często. 

Pakując walizkę na wyjazd do sanatorium należy zabrać:

 • bieliznę i wygodną odzież odpowiednią do pory roku,
 • kosmetyki i przybory do higieny osobistej, 
 • obuwie na zmianę, dostosowane do pory roku, w tym kapcie,
 • obuwie i strój sportowy, w tym odpowiednie, zależne od pory roku, nakrycie na głowę,
 • klapki, czepek i strój kąpielowy na basen,
 • 1-2 duże ręczniki kąpielowe na basen, saunę i zabiegi wodne,
 • podomkę, piżamę,
 • suszarkę,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • 1-2 wieczorowe zestawy wyjściowe na spacer, wieczorek taneczny lub spotkanie towarzyskie,
 • podręczną wakacyjną apteczkę (zestaw plastrów, spray na ukąszenia owadów i żel dezynfekcyjny, leki na biegunkę, zatrucia, preparaty dla osób korzystających z protez zębowych, maseczki ochronne jednorazowe lub wielorazowe),
 • pieniądze lub środki płatnicze.

Nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą telefonu, ładowarki, opaski na oczy i stoperów do uszu. Spakowany bagaż może sporo ważyć, co jest dużym kłopotem dla większości emerytów i rencistów. Jest jednak na to rada. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest wysyłka bagażu za pośrednictwem firmy kurierskiej. Powinniśmy pamiętać, że korzystając z tego rozwiązania należy wcześniej uzgodnić to z recepcją sanatorium, do którego się wybieramy. Cena usługi zależy od wymiarów i wagi bagażu oraz miejsca docelowego przesyłki. Ceny usługi są podobne, warto jednak je sprawdzić i wybrać firmę najtańszą. 

Wykaz firm kurierskich znajdziemy na stronie: https://allekurier.pl/firmy-kurierskie

Pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe może przyspieszyć realizację leczenia uzdrowiskowego korzystając z tzw. zwrotów. Emeryt lub rencista ubiegający się o wyjazd z tzw. zwrotów będzie poinformowany o możliwości wyjazdu w terminie krótszym niż 14 dni do rozpoczęcia leczenia (na 13-3 dni przed wyjazdem).

Informacje o możliwości skorzystania ze zwrotów uzyskamy w siedzibie Podlaskiego Oddziału NFZ (okienko nr 8) oraz telefonicznie pod numerami:

 • 85 745 95 23
 • 85 745 95 24

Źródła:

 1. https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/co-zabrac-do-sanatorium-lista-rzeczy/czyv1x1
 2. https://e-kurort.pl/informator-kuracjusza/
 3. https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/leczenie-uzdrowiskowe/kolejka-oczekujacych/
 4. https://podroze.se.pl/poradnik/w-drodze/podroze-na-emeryturze-znizki-na-pociagi-autobusy-i/1467/

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok