W rytmie codziennych obowiązków nie zauważamy, jakie drzemią w nas talenty. W Biblii talent stanowił jednostkę monetarną. Pomyślcie o tym, jak cenne mogą być nasze talenty, zdolności, umiejętności.

jesienny krajobraz – woda i odbijające się w niej kolorowe, jesienne drzewa, fot. pixabay.com

Autorka znanej powieści „Harry Potter” J.K.Rowling stwierdziła kiedyś, że: „….ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze”. Maksyma ta na pewno nie dotyczy osoby, którą mam zamiar za chwilę przedstawić szanownemu gronu internautów. Skromna i nieśmiała autorka kilkudziesięciu tekstów poetyckich, Elżbieta Kulas, dała się przekonać do opublikowania swojej twórczości zatytułowanej „Z nadzieją przez świat”. Z wykształcenia polonista, nauczyciel na emeryturze od 8 lat. Ukazuje problemy współczesnego świata i człowieka. Jak sama stwierdza, podkreśla ich złożoność, dostrzegając, że nie ma prostych rozwiązań. Jej zdaniem „Świat nie zawsze zmierza we właściwym kierunku mimo wysoko rozwiniętej świadomości i osiągnięć cywilizacyjnych; nie dokonuje jego jednoznacznej oceny, ale stawia liczne pytania, chcąc w ten sposób zachęcić czytelników do dyskusji”. 

Świadomość, że zarówno w redakcji, jak i wśród internautów, jest liczna grupa talentów poetyckich, postanowiłem do tego grona dołączyć również Elę. Znamy się od dłuższego czasu, ale nie miałem pojęcia o jej zdolnościach. Przypadkowo, na jednym z ostatnich spotkań w Klubie Seniora, osoba mająca w swoim przydziale czynności opiekę nad seniorami poinformowała, że niedawno ukazała się wspomniana wcześniej pozycja poetycka.

Twórczość poetki obejmuje okres 2014 – 2021. W rozmowie ze mną wyjaśniła, że jej początek wiąże się z rozpoczęciem zasłużonego odpoczynku, czyli emerytury. Często bywa, że nagła zmiana w życiu wcale nie oznacza pełni szczęścia. Skoro o jej talencie wiedzieli tylko najbliżsi oraz uczniowie szkoły ponadpodstawowej, w której była zatrudniona, nadeszła pora realizacji marzeń. Brakowało tylko odwagi. Stąd tytuł artykułu. Na szczęście grupa osób dokonała cudu, przekonując nieśmiały i skromny talent do ujawnienia się. 

Pomysły utworów rodziły się w różny sposób. Inspiracją były przemyślenia, przeżycia, obserwacje, kumulacja doświadczeń, czasami nagły impuls, czy nastrój. Efektem nastroju jest na pewno utwór „Jesienna refleksja”, napisany 5 listopada 2014 roku. Dopiero co rozpoczęta emerytura, nieprzyjemna jesienna aura, samopoczucie „pod psem”. Chcąc nawiązać do tytułu książeczki pozwolę sobie zaprezentować wiersz pt. „Nadia /Nadzieja/”. 

babcia przygląda się wnuczce, fot. pixabay.com

Nadia, to moja pięcioletnia wnuczka:
radosna, zwinna i empatyczna.
To ją trzymam za dziecięcą rączkę
w naszej wędrówce przez świat.

Ona otwiera mi serce
na dobro, miłość, optymizm i szczęście
i budzi we mnie nadzieję
na świat całkowicie wolny
od wszelkich przejawów zła.

To dzięki niej jestem szczęśliwa,
gdy patrzę na świat jej oczyma
i idę z nadzieją w sercu i zachwytem
nad pięknem i nad sensem życia.

To ostatni, jak na razie, z jej wierszy, napisany 14 maja 2021 roku. Jestem przekonany, że pisząc go miała na myśli nie tylko swoją Nadię. Nadmienię tylko, że zauroczył mnie również wiersz zatytułowany „Miłość”, ale nie będę nadużywał waszej cierpliwości licząc na to, że sama autorka, jak mi obiecała, po świętach Bożego Narodzenia zabierze głos, czy raczej nawiąże kontakt z redakcją. 

W rytmie codziennych obowiązków nie zauważamy, jakie drzemią w nas talenty. W Biblii talent stanowił jednostkę monetarną. Pomyślcie o tym, jak cenne mogą być nasze talenty, zdolności, umiejętności. Nie mam na myśli tylko i wyłącznie aspektu finansowego. A na koniec niech się nam przypomni Honore de Balzac: „Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą”. To co z tym wykonawstwem? Odwagi i powodzenia!

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno