W tym roku nie ma prawdziwej zimy. Jest koniec lutego i mimo silnego wiatru czujemy wiosnę. Na Suwalszczyznę nazywaną “biegunem zimna” już przyleciały pierwsze ptaki. Są wśród nich żurawie, skowronki i szpaki. Skąd wiedziały, że mogą już zacząć sezon lęgowy? To ich tajemnica. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje w najbliższą niedzielę 1 marca o godzinie 12.00 warsztaty budowania ptasich domków. 

 


wykonanie budki

Chcąc sobie zapewnić śpiewających sąsiadów, wystarczy tylko umieścić w pobliżu mieszkania czy domu budkę lęgową. Jeśli je szybko powiesimy, to jest szansa, że domki zostaną  zasiedlone jeszcze w tym sezonie. 

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Muzeum pracują fachowcy, którzy o ptakach wiedzą niemal wszystko. Chętnie też podzielą się z osobami, które zgłoszą się na warsztaty. Wyjaśnią gdzie zawieszać domki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać przed drapieżnikami, kiedy pojawią się pisklęta. Sokolnicy opowiedzą o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków ptaków, o ich zalotach i poszukiwaniu partnera, o budowaniu gniazd i wychowywaniu młodych. 

Na uczestników warsztatów będą czekać zestawy drewnianych elementów potrzebnych do  zbudowania budek. Otwory w domkach będą miały 3 centymetry średnicy, co zapewni przytulne mieszkanko sikorkom lub wróblom. Wszystkie własnoręcznie zbudowane budki uczestnicy warsztatów zabiorą do domu. 

Przy ognisku będzie można upiec przyniesioną ze sobą kiełbaskę.  

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na Rodzinną Niedzielę w Skansenie 1 marca 2020 roku o godzinie 12.00. Koszt 10 złotych od osoby. Czas trwania warsztatów (bez ogniska) to około 60 minut. Dojazd autobusem BKM linii 102 (przystanek Zajazd). 

Zapisy: tel. 509 336 816 lub 85 74 36 082 wew. 24. E-mail: edukacja@pmkl.pl.

Mile widziane rodziny z dziećmi.

(źródło i foto: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

 

opracowała: Teresa Rafałowska 

Podlaska Redakcja Seniora Białystok