Wojna znana tylko z filmów, z podręczników do historii, z książek stała się faktem w XXI wieku. 24 lutego 2022 r. nastąpiła inwazja Federacji Rosyjskiej na niepodległą i suwerenną Ukrainę. W chwili obecnej nie widać końca tej wojny, już kilkanaście dni Ukraina broni się przed wojskiem rosyjskim. 

Na tle niebiesko-żóltej zrujnowanej ściany budynku, sylwetka żołnierza stojącego tyłem z rabinem w reku, obok sylwetka żolnierza upadającego

Zachód dąży do przekazywania międzynarodowym dziennikarzom informacji z pierwszej ręki o ostrzale ukraińskich miast przez Rosję, jej zbrodniach wojennych i łamaniu prawa humanitarnego. Dlatego 9 marca 2022 r. na platformie zoom odbyła się Międzynarodowa Konferencja dla dziennikarzy z całej Europy z władzami niektórych miast Ukrainy na temat

„Odpowiedź na przemoc rosyjską: perspektywa najbardziej zniszczonych społeczności terytorialnych Ukrainy”. Organizatorem konferencji była Internews Ukraine przy wsparciu Ministerstwa Gmin i Rozwoju Terytorialnego Ukrainy. 

Wszystkie przemyślenia wyrażone podczas wydarzenia były wyłączną odpowiedzialnością organizatorów i prelegentów. Prowadził ją Oleksiy Chernyshov – ukraiński przedsiębiorca i polityk, minister rozwoju społeczności lokalnych. Burmistrzowie miast: Charkowa, Mariupola, Chersonia, Czernichowa, Żytomierza, Kijowa, Trostianeca i Sumy opowiadali o dzielnej walce ukraińskich żołnierzy i cywilów z rosyjskim najeźdźcą. Relacji tej przysłuchiwało się 80 dziennikarzy z całej Europy, między innymi Francji, Włoch, Słowenii, Serbii, Węgier, Kosowa, Niemiec i Polski.

Na początku spotkania pokazano krótki film, na którym widoczne były ciężarówki z trumnami stojące przed wykopanym rowem, do którego wkładano trumny jedna za drugą. Potem pokazano zdjęcia ze zniszczonymi domami mieszkalnymi przez bomby zrzucane przez rosyjskich żołnierzy.

Następnie burmistrzowie miast ukraińskich opowiadali o agresji rosyjskiej. Burmistrz Charkowa mówił o nalotach nocą na domy mieszkalne, kiedy ludzie śpią. Zwracał uwagę na to, że rakiety spadają nie tylko na zakłady przemysłowe, ale też na bloki mieszkalne, szkoły, szpitale dziecięce. Ludzie koczują w piwnicach, brakuje im jedzenia, wody. Nie ma prądu, ogrzewania. Burmistrz Mariupola podkreślał, że żaden korytarz humanitarny nigdy nie był bezpieczny. Rosjanie cały czas takie korytarze ostrzeliwują, zaminowują drogi. Nie ma dróg ewakuacji dla ludności cywilnej. Burmistrz Kijowa mówił, że każdy budynek jest umacniany, że w obronie Ukrainy walczą żołnierze i cywile. Na ulicach tworzone są blokady między innymi z worków z piaskiem. Wszyscy burmistrzowie zwracali uwagę na to, że Rosjanie włamują się do supermarketów, aptek, sklepów i kradną. Zabijają niewinnych ludzi, gwałcą kobiety. Zwracali uwagę na to jak brutalnie giną cywile, jak bombardowane są szkoły, szpitale i przedszkola, jak niszczona jest infrastruktura miast. W Charkowie zniszczone już zostały uniwersytety, historyczne i kulturalne zaplecze miasta. W Mikołajewie doszło do okrutnego strzelania do przedszkolaków. Bardzo niepokojące jest to, że Rosjanie do niszczenia miast i miasteczek ukraińskich używają zabronionych hipersonicznych pocisków kasetowych oraz stosują różne metody terroru.

Na zakończenie spotkania prowadzący podkreślił, że władze lokalne miast i miasteczek Ukrainy są wdzięczne za wsparcie, za pomoc humanitarną i schronienie dla uciekających z Ukrainy przed rakietami i czołgami.

Po konferencji został opublikowany „List otwarty do burmistrzów świata i samorządów lokalnych”, pod którym podpisali się burmistrzowie dwudziestu miast ukraińskich. List ten w całości jest dostępny na stronie: https://decentralization.gov.ua/en/news/14638

zdjęcia z pixabay.com

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok