Podlaski Instytut Kultury zaprasza 20 kwietnia (czwartek), o godz. 17.00 do Spodków na wystawę rysunków uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. 

Ślad. Wystawa rysunków uczniów

Wystawa prezentuje prace, w których młodzież za pomocą „śladu” pozostawionego przez różnorodne narzędzia, buduje formy i przestrzenie zamknięte na płaszczyźnie. Ekspozycja to ponad 100 prac, powstałych w ramach zajęć w pracowni rysunku i malarstwa. Rysunek jest podstawową techniką kształcenia warsztatu plastycznego. Stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej i pokazuje umiejętności warsztatowe. Jest również bardzo ważny w przygotowaniu projektów do wszelkich innych dyscyplin artystycznych.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane różnorodnymi technikami. Można zobaczyć studyjne rysunki ołówkiem i węglem, ekspresyjne prace zrobione przy użyciu czarnej farby i pędzla. Pokazany jest także cały przekrój bogactwa technik rysunkowych wykonanych tuszem, suchym pędzlem, sepią, kolorowymi flamastrami i kredkami, technikami mieszanymi, oraz prace cyfrowe – digitale, przygotowane na tabletach graficznych. Ekspozycję uzupełniają studyjne rysunki postaci i architektury wykonane przez uczniów starszych klas. Są także mniejsze formatowo prace młodszych roczników, oparte na obserwacji martwej natury, pejzażu, portretu i anatomii, ukazujące wnikliwe studium struktur, waloru i światłocienia. Pokazane są również szkice będące efektem ćwiczeń warsztatowych, koncepcji czy też zapisem, czasem bardzo intymnych emocji i ulotnych chwil.

Wystawa, na którą zapraszamy to efekt nawiązania współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Zależy nam na promocji twórców rozpoczynających swoją drogę artystyczną, bo przecież wsparcie młodych artystów to jeden z ważniejszych elementów misji Działu Sztuki Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku – podkreśla Iwona Kolasińska koordynatorka wystawy z PIK.

Wystawę można będzie zwiedzać od 24 kwietnia do 13 maja, w godzinach 10.00 – 18.00.

źródło: Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok