Slam to sceniczna prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Forma prezentacji wiersza może być dowolna np. melorecytacja, improwizacja, deklamacja, śpiew bądź zaśpiew, rapowanie. Zabronione jest natomiast używanie rekwizytów i instrumentów, bo siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika. Jest to rodzaj turnieju poetyckiego obywającego się na żywo na oczach publiczności.

W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność. To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.

Pierwszy z cyklu slamów odbędzie się 31 marca 2022 w BTL Lalki – Kawiarni teatralnej w Białymstoku przy Białostockim Teatrze Lalek.  Organizator Stowarzyszenie Szukamy Polski planuje jeszcze trzy slamy do końca roku.

plakat własciwe nazwy

Turnieje odbywać się będą w Kawiarni „LALKI”. Autorzy wierszy po zgłoszeniu się do organizatora, wezmą udział w losowaniu pary. Poeci/poetki będę występować w parach i prezentować – w jak najbardziej widowiskowy sposób – po jednym swoim utworze. O tym kto zwycięży zdecyduje publiczność, która będzie głosować przy pomocy dwóch kart . Biała karta oznacza zwycięstwo, czarna przegraną. Jednak szansą dla przegranego autora wiersza może być przyznanie tzw. dzikiej kartki przez jury. Zwycięzcy i ewentualny posiadacz „dzikiej” karty losują dalej swoje pary i występują do momentu aż na scenie zostanie tylko finałowa dwójka. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: szukamypolski@gmail.com lub godzinę przed slamem w Kawiarni Teatralnej Lalki przy ul. Kalinowskiego 1 w Białymstoku. Początek turnieju 31 marca o 19.00.

Slam poprowadzi białostocki poeta i performer Eligiusz Buczyński, uczestnik i zwycięzca  slamów poetyckich w Polsce. Patronat medialny: Polskie Radio Białystok,  portal poeciwsieci.pl i pismo EPEA. Partnerem slamów jest Książnica Podlaska. Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Białystok.

Regulamin  slamu poetyckiego – kliknij

Prezentujemy rozmowę Wojciecha Kuczyńskiego w Radiu JARD z Bożeną Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski,  i redaktor portalu poeciwsieci.pl o  SLAMIE POETYCKIM BIAŁYSTOK.

Posłuchaj podkastu – kliknij w zdjęcie poniżejFundatorem nagród książkowych dla laureatów I i II miejsca  jest księgarnia TAK Czytam Białystok.

Aby obejrzeć film kliknij w zdjęcie poniżej:

źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski