W 2022 roku w Białymstoku odbędą cztery turnieje poetyckie organizowane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski w Kawiarni Lalki. Pierwszy slam odbędzie się 31 marca 2022 w ramach Festiwalu literackiego „Autorzy i książki. VI edycja – bliżej natury” organizowanego przez Książnicę Podlaską.

Slam to sceniczna prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Forma prezentacji wiersza może być dowolna np. melorecytacja, improwizacja, deklamacja, śpiew bądź zaśpiew, rapowanie. Zabronione jest jednak używanie rekwizytów i instrumentów, bo siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika. To rodzaj turnieju poetyckiego odbywającego się na żywo na oczach publiczności. W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność. To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.
Zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku. Marc Kelly Smith z Chicago zorganizował spotkania w jazz clubie, połączone z odczytami poezji. Pierwszy slam „The Uptown Poetry Slam” odbył się dwa lata później. Od tego czasu wieczorki slamowe zaczęto organizować w innych amerykańskich miastach, szybko pojawił się pomysł zorganizowania mistrzostw.
Według Smitha:
Samo słowo „poezja” odpycha ludzi. Dlaczego? Z powodu tego, co zrobiły z tym szkoły. Slam oddaje je ludziom… Potrzebujemy ludzi, aby rozmawiali ze sobą poezją. W ten sposób przekazujemy nasze wartości, nasze serca, rzeczy, których się nauczyliśmy, które czynią nas tym, kim jesteśmy.
Pierwszy tego rodzaju występ w Polsce miał miejsce w 2003 roku i odbył się w Starej Prochowni w Warszawie. Uczestników było ośmiu, a zwycięzcą został wówczas Jan Kapela.
Spotkania Slam Poetycki Białystok odbywać się będą w Kawiarni „LALKI” przy Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku. Autorzy wierszy po zgłoszeniu się do organizatora, wezmą udział w losowaniu pary. Poeci/poetki będę występować w parach i prezentować – w jak najbardziej widowiskowy sposób – po jednym swoim utworze. O tym kto zwycięży zdecyduje publiczność, która będzie głosować przy pomocy dwóch kart. Biała karta oznacza zwycięstwo, czarna przegraną. Jednak szansą dla przegranego autora wiersza może być przyznanie tzw. dzikiej kartki przez jury. Zwycięzcy i ewentualny posiadacz „dzikiej” karty losują dalej swoje pary i występują do momentu aż na scenie zostanie tylko finałowa dwójka. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną.
Regulamin udziału w turnieju zostanie przygotowany przez SSP i opublikowany na stronie poeciwsieci.pl. Turniej poetycki poprowadzi białostocki poeta, performer i slamer Eligiusz Buczyński.
Szczegóły wkrótce:
Portal poeciwsiec.pl objął slamy patronatem medialnym.
Źródło:
Marc Smith (poeta) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Nowoczesna poezja współczesna, czyli slam poetycki | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)
Slam poetycki > czym jest slam poetycki? | Ofeminin
Foto: MARC KELLY SMITH – Strona główna
Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski