Smaki Podlasia to cykliczna impreza plenerowa organizowana rokrocznie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Pyszna i aromatyczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem. Podczas tego festynu główną atrakcją są kulinaria. Można je kupować, degustować i uczyć się przyrządzać. W tym roku tematem przewodnim będą potrawy z ziemniaków.

baner-smaki-Podlasia

 Pokazy kulinarne, sprzedaż produktów regionalnej kuchni, warsztaty, pokazy i konkurs na najsmaczniejszą potrawę to stałe punkty festynu etnograficznego Smaki Podlasia, ale każda z tych imprez ma swój temat przewodni. Były już zboża czy mleko, w tym roku przyszedł czas na ziemniaka – warzywo popularne ze względu na dostępność, smak i wszechstronność, bo potraw z ziemniaków można przygotować mnóstwo. Ale zanim, w postaci babki, kartaczy czy kiszki, ziemniaki trafią do naszych żołądków, trzeba je zasadzić, a kiedy wyrosną – zebrać i odpowiednio przechowywać, żeby starczyło na cały rok. Podczas festynu pokażemy nasze muzealia, dzięki którym można będzie prześledzić, jak zmieniały się narzędzia do uprawiania ziemniaków, sposoby ich przechowywania i przetwarzania.

Ziemniak będzie głównym bohaterem festynu, ale nie jedynym gdyż, podobnie jak kilka lat temu, w trakcie imprezy odbędzie się oficjalna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Województwie Podlaskim. Nie mogło być inaczej, ponieważ tematem EDD są w tym roku Smaki Dziedzictwa. Wojewódzcy koordynatorzy z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego postawili na atrakcje związane z kuchnią żołnierską. Będą między innymi pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z różnych okresów naszej historii.
Na żadnym z naszych festynów nie może zabraknąć jarmarku sztuki ludowej i rękodzieła oraz występów zespołów ludowych. Na tegorocznych Smakach Podlasia również będzie można zrobić zakupy i posłuchać tradycyjnej muzyki z różnych zakątków regionu. Można będzie też posłuchać opowieści znanego białostockiego aktora Ryszarda Dolińskiego o niekoniecznie legalnej, ale starej tradycji wytwarzania trunków w naturalnej scenerii wystawy poświęconej bimbrownictwu i obejrzeć pokaz tłoczenia oleju. Czynne będą też niektóre wystawy stałe we wnętrzach zabytkowych budynków, między innymi wystawa wnętrza z okresu międzywojennego w chałupie z Czyż, której uroczyste otwarcie odbędzie się właśnie podczas festynu „Smaki Podlasia”.

Program Festynu Etnograficznego „Smaki Podlasia” 12.09.2021 r.

11.00-17.00 Jarmark Sztuki Ludowej i Rękodzieła;
11.00-17.00 Możliwość zwiedzania wystaw:
– sztuka ludowa (dwór z Bobry Wielkiej);
– wystawa grafik Władysława Pietruka (dwór z Bobry Wielkiej);
– mechanizacja rolnictwa (stodoła z Redut);
– leśna bimbrownia;
– czasowa wystawa dotycząca uprawy i przetwórstwa ziemniaka (przy chałupie z Dąbrowy).

11.00-17.00 Pokazy i zajęcia związane z ziemniakiem:

– pokazy kulinarne wyrobu potraw ziemniaczanych;
– pokaz wyrobu i degustacja kisielu z mąki ziemniaczanej;
– pokaz prasowania i krochmalenia tkanin;
– olimpiada sportowa;
– zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

11.00-17.00 POKAZY ZWIĄZANE Z KULINARIAMI

– pokaz wyrobu cukierków i lizaków;
– pokaz tłoczenia oleju lnianego (pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinach).

11.00-17.00 Pokazy i Warsztaty organizowane w ramach kulinarnego inaugurującego Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim.
– wystawa „kuchnia w Wojsku Polskim w 1918-1939”; wystawa „książki kucharskie XIX – XX w.”; diorama rekonstrukcyjna „wczesne średniowiecze”; diorama „racje żywnościowe żołnierzy XXI w.”; diorama rekonstrukcyjna „Chorągiew Komputowa Stefana Czarnieckiego”; pokaz kawaleryjski; degustacja potraw żołnierskich przygotowanych przez Stowarzyszenie Grupa Wschód.

12.00 – Otwarcie ekspozycji wnętrza mieszkalnego z okresu międzywojennego, z terenów południowo-wschodniego Podlasia (chałupa z Czyż)
12.00-17.00 Występy zespołów folklorystycznych
12.00- 17.00 Konkurs kulinarny (remiza z Rudki)
(12.00-14.00 – przyjmowanie potraw, po 14.00 – prace jury, między 16.00 a 17.00 ogłoszenie wyników konkursu na scenie przy remizie i wręczenie nagród)
13.00-14.30 Występ aktorski Ryszarda Dolińskiego w leśnej bimbrowni
13.00-15.00 Degustacja ziemniaków z parnika i z żaru (przy ognisku)