Przepis na kiełbaskę jest tradycyjny, od lat wykorzystywany w naszej rodzinie. Wykonuję ją własnoręcznie nie tylko z okazji świąt. Dzieci i wnuczęta, jedząc z apetytem, dopominają się o dokładki i twierdzą, że kiełbaska Dziadka Tadeusza jest najsmaczniejsza.

Mogą być dwie wersje:

  • suszona dwa tygodnie za kominem, wtedy zawiera tylko mięso wieprzowe i
  • biała odparzana, dla delikatności i zdrowotności z dodatkiem mięsa z piersi lub uda indyka. Ten wyrób jest lubiany w obu wersjach przez dużych i małych.

Kiełbasa Dziadka Tadka

Składniki:
– 5 kg mięsa wieprzowego z łopatki (nie za chude), lub 3 kg mięsa z łopatki
– 2 kg boczku
na białą kiełbasę część mięsa wieprzowego zastępujemy mięsem z uda indyka.
– sól na białą kiełbasę
– peklosól na kiełbasę do suszenia, 2dkg/kg mięsa
– 1 łyżka pieprzu naturalnego
– 1 główka czosnku  świeżego
– 3 – 5 łyżek majeranku
– 1 płaska łyżka gorczycy (jeśli ktoś lubi)

 Wykonanie

Swojska kiełbasa, część pokrojona w plastry.pixabay.com

Mięso przekręcić na maszynce. Tłuste kawałki na siatce o średnicy 8 mm, a chudsze na 10 – 14 mm. Dodać przyprawy i 1 szklankę zimnej wody. Wymieszać. Pozostawić na kilka godzin w chłodnym miejscu, aby mięso nabrało aromatu przypraw. Jelita cienkie (na 1 kg mięsa potrzeba około 1 metra jelit) wymoczyć z soli.  Napychać maszynką do mięsa z rurką w jelita wieprzowe, delikatnie przekręcać w kółka, odwiesić do suszenia.  Białą z indykiem odparzyć porcję do spożycia, a resztę podzielić na kółka, rozdać rodzinie, znajomym lub zamrozić. Kiełbasę odparzać w „pyrkającej” wodzie (nie gotować!) około 15 minut.

Jeśli chcemy, żeby kiełbaska była czerwona, zamiast soli możemy dodać peklosól, ale jest ona mniej zdrowa. Do kiełbaski na suszenie dodajemy peklosól i nie dodajemy wody.

Smacznego!

Tadeusz Snarski
Dobrzyniewo Duże

Fot: pixabay.com

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok