Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku  zainauguruje kolejny sezon artystyczny w piątek 14 września premierą spektaklu „Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający”. Miałam okazję uczestniczyć w konferencji prasowej połączonej z prezentacją fragmentow premierowego spektaklu.

Reżyser Mikołaj Mikołajczyk zaprosi nas do artystycznego ula, gdzie widz będzie częścią tego ula, gościem lub mieszkańcem. Spektakl ma charakter interaktywny, aktorzy grają pomiędzy  widzami,wykorzystują bliskość widowni. Publiczność nie siedzi w fotelach lecz leży na czerwonym dywanie, zmienia pozycje. Widz ma czuć się w tej interakcji komfortowo, wygodnie, bezpiecznie.

„Chciałbym najprostszymi środkami wyrazu opowiedzieć widzom o moim wyobrażeniu śmierci i o tym, co kojarzy nam się z umieraniem, odchodzeniem, samotnością, brakiem miłości, poszukiwaniem dotyku i bliskości z drugim człowiekiem. Spektakl będzie też naszym – twórców mniemaniem o tym, co nasza praca daje ludziom. Co człowiek, zajmujący się sztuką, może powiedzieć drugiemu człowiekowi, który nie partycypuje w procesie produkcji upiększania rzeczywistości. Czy artysta jest w stanie ulżyć komuś w samotności, cierpieniu, w chorobie czy umieraniu? Czy sztuka ma taką siłę? Nie będzie to spektakl o sztuce, ale o artystach, którzy tę sztukę tworzą. To będzie opowieść o zwykłych ludziach, cierpiących między innymi z braku miłości, ciepła i zrozumienia, o ludziach, którzy zatracają życzliwość dla otoczenia, ale i samych siebie, o ludziach którzy się po prostu starzeją” – powiedział Mikołaj Mikołajczyk.

Spektakl jest inspirowany nowelą Tomasza Manna i filmem Luchino Viscontiego. Rozpoczyna go krótki film o pszczołach wyświetlany na suficie, projekcji towarzyszy muzyka Ryszarda Wagnera, uwertura do III aktu „Tristana i Izoldy”. W spektaklu jest dużo muzyki, śpiewu, tańca, ruchu.

Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Marta Hella Fijałkowska. Scenariusz napisał Konrad Hetel. Video stworzyła Patrycja Płanik. W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Piotr Szekowski i Patryk Ołdziejewski, który odpowiada także za opracowanie muzyczne.

Zapowiada się ciekawe przedstawienie.  Zapraszam do teatru.

                                                                                                                                                 Elżbieta Urban

Premiera spektaklu odbędzie się 14 września o godz. 19.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 15 i 16 września o godz. 20.00 oraz 21 września o godz. 19.00 i 22 września o godz. 17.00. Bilety w cenie: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (studencki – zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.bilety.dramatyczny.pl