Jan Leończuk zmarł dziś (23.11.2021) nad ranem w wieku 71 lat.  Życzliwy, serdeczny Człowiek, Mentor i Przyjaciel. Poeta, prozaik, dyrektor Książnicy Podlaskiej, felietonista radiowy, przyjaciel poetów i prozaików i wszystkich wielbicieli literatury i artystów. Pomysłodawcą wydawnictwa Książnicy Epea i Śród Literackich, inicjator pracowni digitalizacji, działu naukowego, czego efektem jest zbiór wielu unikalnych rękopisów. Dbał z troską o polskie księgozbiory na Litwie i Białorusi.

Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za lata: 1991, 1996 i 2010. W czerwcu 2006 r otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski realizował projekt Multimedialne Archiwum Kultury, prezentujące filmy z wieloma artystami, osobowościami kultury województwa podlaskiego.  To właśnie Jan Leończuk podjął się współpracy w realizacji pierwszego w Polsce polsko-białoruskiego audiobooka z poezją wybraną Wiktora Szweda. Ten świat mnie oczarował – wspomnienie Wiktora Szweda – Podlaski Senior

Jan Leończuk wzbraniał się przed filmem i audiobookiem z własną poezją, był skromny nad wyraz, ale na szczęście udało się zrealizować ten projekt.
Przypominamy film o Janie Leończuku, kiedy był jeszcze w pełni sił.
Mały okruch, wiersz zaledwie – film o Janie Leończuku – Podlaski Senior

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora