Objęliśmy patronatem medialnym Śniadanie z Wizytówką i Inaugurację projektu IKAR,  które odbędą się 7 października 2021 r.

„Październik miesiącem profilaktyki nowotworowej” – to hasło najbliższego Śniadania organizowanego przez Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet. Już po raz trzeci – zawsze w październiku – Stowarzyszenie włącza się w promocję zdrowia i profilaktyki nowotworowej.

W tym roku do programu Śniadania z Wizytówką organizowanego wspólne z Białostockim Centrum Onkologii włączyły się też inne gabinety dbające o profilaktykę i zdrowie pacjentek onkologicznych, które zaoferowały bezpłatne badania

Formuła spotkania w formie prelekcji specjalistów umożliwia podniesienie wiedzy uczestniczek, a potem  daje szansę rozmowy bezpośredniej i zadawania szczegółowych pytań.

Wśród zaproszonych gości  znajdą się m.in.:

– Magdalena Joanna Borkowska – dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii;
– dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz – specjalista onkologii klinicznej;
– Agnieszka Kuczyńska, KRIOBANK Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo;
– Katarzyna Zubrewicz – fizjoterapeutka onkologiczna;

Nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności kobiet. Współczesna medycyna daje sporo możliwości profilaktycznych, które pozwalają kobietom uniknąć choroby nowotworowej lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Dotyczy to tzw. kobiecych nowotworów, jak rak piersi oraz rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, czy jajnika. Obecnie coraz bardziej rozpowszechniona jest wiedza, jak uniknąć ryzyka zachorowania na poszczególne nowotwory. Dlatego 100-lecie Kobiet włącza się w popularyzację profilaktyki

1 października 2021 rozpoczęła się realizacja projektu dla kobiet pod nazwą IKAR. To skrót od nazwy: Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju. A Uroczysta inauguracja tego projektu odbędzie się właśnie podczas Śniadania z Wizytówką.

IKAR oparty jest na czterech filarach. Są to:

1) Badanie świadomości, postaw i potrzeb kobiet, które do tej pory same nie podejmują inicjatyw społecznych.

2) Studium Mentoringu Kobiecego: aktywizacja kobiet, warsztaty, coaching, mentoring, praktyka

3) Podlaska Księga Kobiet – upowszechnianie podlaskiej HerStorii; realizacja notacji filmowych o kobietach zwykłych-niezwykłych i Spacery HerStoryczne, i 2 happeningi w przestrzeni publicznej – promujące wartość nadania praw kobietom w Polsce 28 listopada 2018 r.

4)  Sieć networkingu kobiet – przestrzeń dla kobiet z różnych środowisk, sieciowanie kobiet na rzecz lokalnej społeczności, organizacja tematycznych Śniadań z Wizytówką i debat.

Mamy nadzieję, że po zakończeniu projektu w 31.12. 2022 roku uczestniczki IKAR-a  będą rzeczniczkami idei aktywizacji i działań na rzecz w społeczeństwa.

Realizacja IKAR-a jest możliwa dzięki grantowi z Funduszy Norweskich Programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Stowarzyszenie 100-lecia Kobiet

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok