Do końca sierpnia 2021 studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkowie Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki śpiewali i tańczyli pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. To realizacja projektu „Pieśni i tańce w wielokulturowej Sokółce.

Pisałam o romskich i tatarskich, a teraz kilka słów o pozostałych kulturach.
Kultura prawosławna białoruska, nie ma swoich typowych tańców. Były więc bajki opowiadane jeszcze w czasach, kiedy nie było telewizorów i laptopów.

Pani Janina czytała je bardzo sugestywnie. Białoruski język łatwo tłumaczyć, były bajki o strachach, więc kiedy atmosfera lęku zaczęła się słuchaczom udzielać, poprosiliśmy o coś weselszego.

Z piosenkami poszło znacznie lepiej mimo, że śpiewaliśmy a cappella.
Kultura polska to pieśni i tańce ludowe. Prowadziła je profesjonalnie Agnieszka Kozakiewicz. I tu muszę przyznać, że tyle śmiechu i radości dawno nie doświadczyliśmy. Piosenki były melodyjne, łatwo wpadające w ucho, nawet kartki z tekstami okazały się mało przydatne. 

Natomiast tańce z rekwizytami bawiły wszystkich do łez. Przydała się przerwa kawowa na krótki odpoczynek.

Wszyscy czekaliśmy na ostatnie warsztaty o kulturze żydowskiej i tu czekała nas przykra wiadomość. Osoba, z którą mieliśmy śpiewać, musiała pilnie wyjechać. Z tym sobie poradziliśmy, piosenki „hava nagila” i „Shalom alechem” znalazłam na YouTube i nie było problemu z ich śpiewaniem.

Pociąg, którym jechała instruktor z Warszawy miał awarię, zapalił się jeden z wagonów i opóźnienie przedłużyło się do 140 minut. Zostali tylko najwytrwalsi. Warsztaty prowadzone przez Monikę Leszczyńską mogły trwać tylko 45 minut, ponieważ w Sokółce odbywała się też Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich, w której uczestniczyliśmy Zabrałyśmy się do pracy i mimo krótkiego czasu kroki zostały opanowane. Trenerka zaproponowała, że chętnie przyjedzie do nas jeszcze raz na powtórkę warsztatów. Wstępny termin spotkania to początek października. Zapraszam na powtórkę tańca izraelskiego.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie, Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

Cieszę się, że w warsztatach brali udział nie tylko członkowie UTW i ZTRP, ale też mieszkańcy Sokółki.

zdjęcia: Krzysztof Frejus

Kliknij w poniższe zdjęcie:

1/6
Warsztaty w kulturze białoruskiej
Warsztaty w kulturze białoruskiej
Warsztaty w kulturze białoruskiej
Warsztaty w kulturze białoruskiej
Kultura polska - tańce ludowe
Kultura polska - tańce ludowe
Kultura polska - tańce ludowe
Kultura polska - tańce ludowe
Śpiewamy piosenki żydowskie
Śpiewamy piosenki żydowskie
Taniec izraelski
Taniec izraelski

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka