Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sokółce zorganizował w dniach 6 i 7 lipca dwudniową wycieczkę autokarową dla seniorów z powiatu sokólskiego. Wzięło w niej udział 46 osób z siedmiu gmin.

Wyruszyliśmy do Puńska w deszczowy poranek. W Urzędzie Gminy spotkaliśmy się z wójtem gminy Puńsk, Witoldem Liszkowskim, i seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Puńsku. Zostaliśmy przyjęci bardzo mile, poczęstowano nas kawą i smacznymi regionalnymi przekąskami.

Wójt przedstawił osiągnięcia i problemy gminy, w której 80% mieszkańców jest narodowości litewskiej i obowiązują dwa języki urzędowe: polski i litewski. Porozmawialiśmy też o problemach seniorów, wymieniliśmy się upominkami.

W osadzie prusko-jaćwieskiej

Kiedy spotkanie inauguracyjne dobiegło końca, niebo się rozpogodziło i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw odwiedziliśmy Kościół pod wezwaniem NMP. Specyfiką nabożeństw jest to, że odbywają się oddzielnie w dwóch językach. Następnie zwiedziliśmy dwa muzea etnograficzne, Starą Plebanię przy kościele i muzeum Józefa Vajny, mieszczące się w Domu Kultury Litewskiej. Oba muzea zgromadziły dużą ilość eksponatów w postaci dokumentów, tkanin, wycinanek, narzędzi i przedmiotów użytkowych, wykonanych przez twórców ludowych i rzemieślników. Potem zwiedziliśmy miniskansen, czyli zagrodę litwewską z przełomu XIX i XX wieku. Puńsk to mała miejscowość, ale ma swój klimat, specyfikę i dużo ciekawych miejsc do zwiedzania.

Niebo było łaskawe i w tym dniu zdążyliśmy jeszcze w pobliskich Oszkiniach odwiedzić tajemniczą Osadę Jaćwiesko–Pruską. Znajdują się tam różne obiekty umieszczone w lesie, wybudowane według pradawnych wzorów. Przewodnik opowiadał legendy i snuł tajemnicze opowieści. Spędziliśmy tam ponad godzinę. Na nocleg zatrzymaliśmy się w hotelu w Gibach.

W drugim dniu wycieczki przyjechaliśmy do wsi Becejły i dalej wzdłuż jezior Szelment Mały i Szelment Wielki do ośrodka narciarskiego WOSIR Szelment. Wyciąg nieczynny, stoki porośnięte trawą, ale kto wdrapał się na Górę Jesionową, miał wspaniały widok na jezioro i piękną okolicę, aż „po horyzontu kres“.

Widok z Góry Jsieonowej w Szelmencie

Następnie wjechaliśmy na teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego do wsi Smolniki, gdzie przy szosie znajduje się punkt widokowy U Pana Tadeusza, z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Suwalszczyźnie, widok na cztery jeziora i Górę Cisową, suwalską Fudżijamę.

Ostatnim etapem była wizyta w Turtulu, gdzie znajduje się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Miejsce jest urocze. Widzieliśmy staw Turtulski, który powstał ze spiętrzenia Czarnej Hańczy, ruiny dawnego młyna wodnego, ścieżkę edukacyjną i punkt widokowy na dolinę Czarnej Hańczy. Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, takich jak Góra Zamkowa, dwie nowe wieże widokowe. Minusem jest to, że nie można tam dojechać autokarem.

Obiad zjedliśmy w restauracji w Jeleniewie, gdzie serwują  dania regionalne, kartacze. W drodze powrotnej zrobiliśmy zakupy w sklepie litewskim w Suwałkach. Mimo deszczowego poczatku program wycieczki został zrealizowany, a uczestnicy byli zadowoleni.

Dziękujemy Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko i Zarządowi Powiatu Sokólskiego za sfinansowanie kosztu wynajmu autokaru oraz PSS „Społem” w Sokółce za słodkie wypieki.

Czesław Sańko

Przewodniczący Zarządu Rejonowego
Polskiego Związku Emerytów Rencistów
i Inwalidów w Sokółce.