W związku z trudną sytuacją na Białorusi białostoccy ludzie teatru postanowili wyrazić solidarność ze wszystkimi walczącymi tam o wolność i demokrację. Szczególne wyrazy wsparcia chcieliśmy przekazać naszym koleżankom i kolegom z protestujących przeciwko wyborczym fałszerstwom białoruskich teatrów i instytucji kultury.

budynek teatru

W ramach solidarnościowej akcji postanowiliśmy zrobić to, co potrafimy najlepiej – przygotować wydarzenie artystyczne. Z powodu szalejącej pandemii utrudniającej organizację wydarzeń artystycznych oraz mocno ograniczonego czasu na przygotowania nasze wsparcie okażemy poprzez transmitowane „na żywo” na stronie na Facebooku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku czytanie dramatu białoruskiego autora DMITRIJA BOGOSŁAWSKIEGO „13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha” w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. 

Dramat ten został wydrukowany w numerze 3/2020 miesięcznika „Dialog” i opowiada o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi. W czytaniu udział wezmą aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki , Teatru Wierszalin oraz Teatru Czrevo.

Po czytaniu postaramy się porozmawiać online z autorem oraz przedstawicielami protestujących na Białorusi. Koordynację całości oraz przeprowadzenie rozmów wziął na siebie Konrad Szczebiot – wiceprzewodniczący do spraw międzynarodowych Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC. Ponieważ całe wydarzenie ma charakter solidarnościowy – wszyscy biorący w nim udział czynią to nieodpłatnie. Organizatorzy pragną wyrazić głęboką wdzięczność autorowi oraz tłumaczowi za zgodę na bezpłatne wykorzystanie w tym szczytnym i niekomercyjnym celu owoców ich pracy.

Zwracamy się również do wszystkich instytucji kultury w Polsce o udostępnienie transmisji czytania z Białegostoku na swoich stronach www i kanałach w mediach społecznościowych. 

W piątek bądźmy wszyscy razem w imię solidarności z naszymi przyjaciółmi z Białorusi.

Czytanie rozpocznie się w najbliższy piątek – 21 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.00.

Organizatorzy:
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Polska Sekcja Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC

strony internetowe:

dramatyczny.pl

facebook.com/teatrdramatyczny

youtube.com/user/TeatrDramatycznyBial

(źródło i foto: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok