Zalety spaceru znamy wszyscy. Spacerujemy ulicami, alejkami, dróżkami głownie dla zdrowia, kondycji, utraty nadwagi, dłuższego życia. A gdyby tak do spaceru dołożyć określony cel, na przykład herstorię?

grupa ludzi przechodzi przez ulicę, fot. pixabay.com

Cóż to takiego jest? Historia-wiadomo, każdy z nas uczył się jej w szkole, ale herstoria? Otóż herstoria – to historia kobiet, które kiedyś działały, udzielały się, tworzyły wpisując się w historię również Białegostoku. Ich historia zapisana jest na kartach książek, stronach w Internecie lub po prostu w pamięci, pamiętnikach rodzinnych, ale też w nazwach ulic.

Propagując herstorię wielopokoleniowa grupa pięciu kobiet w ramach projektu Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju (IKAR), zaprasza białostoczanki i białostoczan na Spacer Herstoryczny „Białostoczanki w kulturze i sztuce. Wczoraj i dziś”. Wymieniona grupa kobiet bierze udział w inicjatywie „Znane i nieznane Białostoczanki”. Spacer odbędzie się 7 sierpnia 2022 r. o godz. 13.00. Spotykamy się na ul. Jurowieckiej 54. Adres jest nieprzypadkowy, gdyż w tym miejscu urodziła się i mieszkała Białostoczanka, która na festiwalu w Opolu zdobyła główną nagrodę wykonując utwór napisany przez Wisławę Szymborską „Nic dwa razy się nie zdarza”. To Łucja Prus.

Wędrując wspólnie ulicami Białegostoku, będzie można poczuć wszystkimi zmysłami historie kobiet, które zapisały się na kartach kultury i sztuki Białegostoku. Posłuchamy co i jak tworzyły białostoczanki, zasłuchamy się w melodie do tekstów Wisławy Szymborskiej. Poczujemy moc i siłę kobiet, które były i które obecnie istnieją w kulturze i sztuce. Zobaczymy świat ich oczami, przez nich namalowany, wyśpiewany, udekorowany czy też zaprojektowany. Obejrzymy zdjęcia, murale i architekturę. Dotkniemy kultury i sztuki szeroko pojętej, odgrywającej istotną rolę w naszym życiu, która przenika do świata naszych osobistych przeżyć, wzbogaca, inspiruje i pogłębia wiedzę każdego z nas.

Spacer Herstoryczny planowany na 7 sierpnia, to dopiero początek naszych wspólnych wędrówek. Potem spotykamy się w kolejne niedziele. Spacer 14 sierpnia w godzinach:13.00 i 16.00 będzie dedykowany przedsiębiorczyniom, fabrykantkom, właścicielkom biznesów i polityczkom.

Natomiast na spacerze 21 sierpnia w godzinach:13.00 i 16.00 posłuchamy o słynnych białostockich nauczycielkach, wolontariuszkach i społecznicach, które przełamując stereotypy swoich czasów udowodniły, jak ważną rolę stanowi kobieta w każdej z tych dziedzin.
Zapraszamy na spacery i spotkania z herstorią.

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Ikarka w projekcie 100-lecia Kobiet