Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, wznowiła po wakacjach cykl  spotkań autorskich, nazwanych „Środami Literackimi”. Tym razem spotkania będą się odbywały nie tylko w środy.

Pierwsze miało miejsce w poniedziałek, 18. września. Gościem spotkania była Urszula Ziober – autorka książki „Spódniczka ze starej podszewki, według wspomnień Janiny Janowicz”, traktującej o wywózce na kazachskie stepy w czasie II Wojny Światowej.

Słowo wstępne wygłosiła Magdalena Dzienis-Fiedorczuk z Oddziału IPN w Białymstoku, która opowiedziała zebranym o wywózkach Polaków na Syberię w latach 1940-41, o głodzie, chłodzie chorobach, jakich doświadczali zesłańcy, o tworzeniu armii Andersa i sierocińcach, organizowanych dla dzieci. Wspomniała również o repatriacji po wojnie.

Książka powstała na kanwie opowiadań babci autorki – Janiny.
Jest to zbiór odczuć i emocji dziewczynki wplątanej w wir wydarzeń, które odcisnęły tak tragiczne piętno na losach jej rodziny i które niejako ilustrują dzieje całego pokolenia. Wychowałam się na tych opowieściach i od dawna marzyłam, by wskrzesić choć fragment tamtego świata, spisując wspomnienia mojej babci. Napisałam tę książkę dla babci, bo całym swoim życiem zasłużyła na to, żeby opowiedzieć jej historię, ale także dla ludzi których nigdy nie dane było mi poznać – czytamy we wstępie.

Urszula Ziober mówiła również, że długo czekała na odpowiedni moment, aby zacząć pisać książkę: Nigdy nie słyszałam huku bomb, nigdy nie czułam przejmującego głodu i syberyjskiego zimna. Nigdy nie zostałam wypędzona z domu. Nigdy nie widziałam wojny i umierających ludzi. Czułam, że muszę do tego dorosnąć, przygotować się i spróbować zrozumieć. Jak opisać coś, czego się nie przeżyło, nie widziało i nie dotknęło? Jak opisać cudze wspomnienia?
 Dlatego książka powstawała 5 lat. Wspomnienia babci nagrywała w trakcie spotkań rodzinnych , a później konfrontowała daty, miejsca z osobami, które jeszcze żyły i z którymi mogła się spotkać. Uszczegóławiała niektóre fakty. Nie jest z wykształcenia historykiem, interesują ją przeżycia i zachowania zwykłych ludzi.
Babcia przyjmowała wszystko z pokorą i żyła dla innych. Nigdy nie narzekała, zawsze się kimś opiekowała i o kogoś troszczyła. Mimo swoich 88 lat ma świetną pamięć, jest pogodna, energiczna i pełna optymizmu.

Wstęp kończy się stwierdzeniem, że napisanie tej książki to także jej obowiązek, ponieważ należy do pokolenia, które jest pomostem między przeszłością i przyszłością. Do pierwszego pokolenia, które wyrosło w Polsce wolnej od widma wojny i totalitaryzmu. I jednocześnie do ostatniego które może słuchać historii opowiadanych przez naocznych świadków tamtych wydarzeń. Otrzymałam w darze narodzin to wszystko, za co oni walczyli i umierali. I dlatego jestem im winna wdzięczność i pamięć.

Uczestniczący w tym spotkaniu, z wielkim sentymentem wysłuchali opowiadania wnuczki Sybiraczki. Zachęcali młodych ludzi do szukania takich historii, bo są one ukryte prawie w każdej rodzinie. Są tacy, którzy wybrali milczenie, bo nie chcą wracać do traumatycznych przeżyć, ale są i tacy, który mają dużo do powiedzenia tylko trzeba umieć z nimi rozmawiać. Świadkowie tamtych wydarzeń szybko odchodzą.

 

Następne spotkania w ramach cyklu „Środy literackie”, odbędą się :

20.09. (środa) godz. 17:00 – „Juchnowiec – Białystok: i tam, i tu” – prezentacja pisarskiego dorobku ks. Stanisława Niewińskiego, związanych z dziejami obecnych terenów gminy Juchnowiec Kościelny.

27.09. (środa) godz. 17:00 – promocja albumu Marka Sochy „Światło znad Biebrzy” – o Marku Sosze (1956-2016) i jego pasjach opowie Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego – Andrzej Grygoruk.

28.09. (czwartek) godz. 17:00 – spotkanie z Magdaleną Zawadzką – „Wspomnienia i felietony” Magdaleny Zawadzkiej, jednej z najlepszych polskich aktorek. Prowadzenie: Hanna Grudzińska.

Wstęp wolny. Wszystkie spotkania odbędą się na VI piętrze Książnicy Podlaskiej, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A. Dojazd autobusami: 7, 8, 10, 26.

Adres strony internetowej: www.ksiaznicapodlaska.pl

 

Notatka i zdjęcia:
Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok