Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest okres przedświąteczny, w którym odbywają się spotkania wigilijne w różnych instytucjach.

 

Jak co roku w Klubie Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży seniorzy przygotowują pod okiem pracowników klubu uroczystą wigilię dla klubowiczów. Każdy ma wyznaczoną pracę na miarę swoich umiejętności i możliwości. 

Tegoroczne spotkanie odbyło się 11 grudnia 2019 roku. Przybyło na nią 150 osób. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, Wiesław Jagielak – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Grażyna Czajkowska – przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniora i jednocześnie wiceprzewodnicząca Rady Seniora przy Marszałku Województwa Podlaskiego, ks. Jerzy Abramowski – proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia oraz Monika Brzóska, kierownik DPS+.

Po powitaniu wszystkich zebranych przez kierownik klubu Martę Kopeć w świąteczny nastrój wprowadził obecnych zespół Maryna, śpiewając kolędy i zapraszając do wspólnego kolędowania. Następnie przybyli goście składali życzenia seniorom. Ks. Jerzy Abramowski przeczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza, nawiązujący do Narodzenia Pana i po wspólnej modlitwie nadszedł moment dzielenia się opłatkiem. Przyjemnie było patrzeć, jak tyle osób uśmiechniętych i życzliwych składało sobie życzenia.

Na stołach pięknie udekorowanych i zastawionych pojawiły się potrawy wigilijne. Jak co roku były pierogi z kapustą i grzybami, kapusta postna, barszcz, paszteciki z grzybami, śledzie i ryby w różnych postaciach. Nie mogło zabraknąć ciast i kompotu z suszu owocowego. Wszystko to przygotowali seniorzy pod okiem pracowników klubu.

Wiele pracy trzeba było włożyć w przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla tylu osób. A jeszcze należało przygotować i udekorować salę, ubrać choinkę, zrobić stroiki, nakryć stoły. Wszyscy seniorzy z zaangażowaniem wykonali powierzone im zadania. Efekt wspólnego działania był imponujący. Seniorzy pokazali, nie pierwszy zresztą raz, jak wiele można zdziałać pracując razem dla siebie i środowiska. 

Klubowicze traktują klub jak swój drugi dom. Tutaj dobrze się czują, przebywają ze sobą, pomagają sobie wzajemnie, poznają wiele nowych rzeczy, wymieniają doświadczenia. Rozwijają swoje zainteresowania, na które nie mieli czasu pracując zawodowo i wychowując dzieci. Teraz w klubie razem pracują i razem świętują.

Foto: Urząd Miasta Łomża i Danuta Waśko

Danuta Waśko
Redakcja Podlaski Senior Łomża