Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku – w ramach cyklu EtnoNurty – zaprasza w piątek, 11 marca 2022 r., o godz. 18:00, do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych, prowadzone przez śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora Adama Struga.

Adam Strug fot. Mikołaj Rutkowski

Imponujący liczbą i kunsztem zbiór pieśni wielkopostnych zawiera dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów – od średniowiecznych anonimów po wiek XIX.

Pod strzechy pieśni owe trafiały via Kościół, a zmodyfikowane zgodnie z plemienną muzykalnością Polaków przetrwały do naszych czasów. Poza skodyfikowanymi mamy też pieśni endemiczne, występujące jedynie w regionach. – mówi Adam Strug.

Podczas prowadzonego przez Adama Struga spotkania będzie można zaśpiewać pieśni pasyjne w wariantach z Łomżyńskiego. W tej najbardziej na północny-wschód wysuniętej części historycznego Mazowsza, sąsiadują ze sobą wioski drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj.

Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga mają charakter nieinwazyjny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Ten rodzaj śpiewu nazywamy naturalnym, tradycyjnym lub plemiennym. Formuła – poza zapoznaniem się z repertuarem – służy wydobyciu naturalnej siły i barwy głosu uczestników. W spotkaniach może uczestniczyć każdy niezależnie od stopnia wokalnych umiejętności. Teksty będą dostępne na miejscu.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej. W muzyce tradycyjnej Adam Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur–moll. Od 2017 do 2019 roku prowadził cotygodniową audycję „Muzyczna podróż po Polsce” na antenie radiowej Jedynki. Od 2019 roku jest gospodarzem czwartkowych edycji Magazynu Kultury Ludowej „Źródła” w radiowej Dwójce. Prowadzi cykl dokumentalny „Owszem Mazowsze” na antenie TVP Warszawa, który przybliża sylwetki osób mieszkających na Mazowszu.

Bilety w cenie 30 zł.

(źródło: Podlaski Instytut Kultury)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok