„Jest taki dzień
Tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień
Który liczy się od zmroku” ( Krzysztof Dzikowski – „Dzień jeden w roku”).

172 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku spotkało się 16 grudnia w Restauracji „Astoria” na Wigilii Bożonarodzeniowej. Prezes UTW, Maria Szulga i zaproszeni goście: ks. Biskup Henryk Ciereszko, ks. Michał Czykwin, przedstawiciele Urzędu Miasta złożyli nam życzenia świąteczne i noworoczne.

Chór UTW „Astra” pod dyrekcją Aksany Dziadul zaśpiewał kilka pięknych kolęd i przypomniał wiersze związane z Bożym Narodzeniem.
Po krótkiej wspólnej modlitwie podzieliliśmy się opłatkiem.

W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli nasi najstarsi, samotni, słuchacze, którym pomogły dojechać koleżanki z Sekcji „Pomocna dłoń”. Byli bardzo wzruszeni, że pamiętamy o nich, że mogą uczestniczyć w uroczystej Wigilii. 

Wielu pośród nas spędza święta samotnie, ponieważ „małżonkowie nie żyją, a dzieci i wnuki rozjechały się po świecie”.

Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta najstarsi seniorzy uczestniczyli w Wigilii bezpłatnie lub za symboliczną odpłatnością. Pozostali – z ponad 50% zniżką.

Restauracja „Astoria” przygotowała tradycyjne, smaczne potrawy świąteczne : barszczyk z pasztecikiem, rybę smażoną z ziemniakami i surówką, śledzie, rybę faszerowaną, sałatki, kompot z suszonych owoców, ciasto, kawę, herbatę. Stoły były ładnie udekorowane. Obsługa miła. 

Coroczne spotkania wigilijne są okazją do wspólnego świętowania, lepszego poznania się, śpiewania kolęd, pobycia razem. Wtedy najbardziej czujemy się jedną wielką rodziną. Człowiek lgnie do człowieka.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok