Nie tylko kuchnia łączy ludzi. Spotkania z nimi wnoszą w nasze życie dużo więcej.

Spotkanie z Gruzją_

W ostatnią sobotę września br. miałam przyjemność, już po raz drugi, wziąć udział w warsztatach kulinarnych kuchni gruzińskiej. Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane w ramach Międzykulturowej Szkoły Liderów w projekcie „Siła społeczności tkwi w różnorodności”. Warsztaty po raz kolejny gościły w siedzibie Stowarzyszenia KLANZA, znanego z organizacji integralnych spotkań wielokulturowych.

Spotkanie to było innowacyjne. Warsztaty kuchni gruzińskiej zostały prowadzone jednocześnie z warsztatami kuchni polskiej. Liderka Fundacji Otwarta Edukacja – Gruzinka Irina Kaplanishuili, zaprezentowała zebranym uczestnikom tradycyjną potrawę gruzińską – chaczapuri z serem. Tajniki przyrządzania tradycyjnej potrawy polskiej – pierogów zaprezentowała uczestnikom warsztatów białostocka poetka Irena Potakiewicz.

Panie instruktorki omówiły merytoryczne sekrety przygotowania potraw, oraz przekazały przybyłym uczestniczkom spotkania historie związane z ich powstaniem. 

Chaczapuri, to rodzaj placka drożdżowego z dużą ilością nadzienia z sera (np. mozzarelli, fety i capri ). Z ciasta i sera sporządza się placek, który następnie wałkuje się na grubość ok. 0,5 cm, a potem smaży na suchej patelni lub piecze w piekarniku. Chaczapuri podajemy gorące, polane roztopionym masłem.

Sposób sporządzania pierogów znamy. Nowością był farsz do nich. Uczestniczki spotkania, w tym seniorki 60+, poznały nieznane im dotąd dwa rodzaje nadzienia. Jedno z nich, to farsz przygotowany na bazie surowego mięsa wieprzowego, pieczarek i cebuli. Druga propozycja, to nadzienie z gotowanej marchwi i zeszklonej na maśle cebuli. 

Okazało się, że pierogi znane są również w Gruzji, na Białorusi i w Kazachstanie. Tylko inaczej się nazywają. Są to chinkali, pielmieni, manti. Przedstawicielki tych narodów chętnie wymieniały się z nami swoimi kulinarnymi doświadczeniami. Podczas pracy poznałyśmy się bliżej. Między innymi Irina, Kristina, Iljana i Kacia opowiedziały nam o swoich rodzinach, kolejach losu, zainteresowaniach i pracy. Goście z zagranicy mówili także o walorach turystycznych i tradycjach kulturalnych swoich krajów. W Białymstoku pracują zawodowo lub studiują. Z kolei seniorki biorące udział w tym spotkaniu, zapoznały obcokrajowców z legendami białostockimi, opowiedziały o zabytkach i ciekawostkach związanych z Białymstokiem.

I tak warsztaty kulinarne stały się nie tylko okazją do poznania tradycji kulinarnych Gruzji. Były również spotkaniem integracyjnym, w dodatku wielopokoleniowym. W spotkaniu wzięły udział nie tylko seniorki. Nauką sporządzania tradycyjnej potrawy gruzińskiej – chaczapuri i tradycyjnych polskich pierogów były zainteresowane również osoby 20+ . Uczestniczki tego ciekawego wydarzenia postanowiły, że to spotkanie nie będzie ostatnim. Omówiły już wstępnie tematykę kolejnych spotkań, nie tylko kulinarnych.

Dziękuję organizatorom spotkania za możliwość wzięcia udziału w tym interesującym i pouczającym wydarzeniu. Było nie tylko smacznie. Przede wszystkim ciekawie.

Fot. Anna Anchimowicz

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok