Podczas piątkowego „Spotkania z historią” będzie można poznać losy Białegostoku podczas okupacji w okresie II wojny światowej. Wydarzenie w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego. 

Przeszłość oczami młodego historyka 

Piotr Bosko

O historii miasta opowie Piotr Bosko – historyk, popularyzator dziejów regionu i początkujący poeta. Urodził się w 2001 roku w Białymstoku. Wśród jego głównych zainteresowań w dziedzinie historii, poza przeszłością Białegostoku, są również dzieje okupacji sowieckiej z lat 1939-1941, w tym przede wszystkim Zbrodnia Katyńska, której poświęcił swój debiutancki tomik poetycki „Pamiętnik z Katynia”. Białystok uważa za swoje miejsce na Ziemi i dlatego kilka lat temu zaczął działać w kierunku promowania jego historii wśród białostoczan i nie tylko. Z tego powodu prowadził kanał historyczno-turystyczny „Tajemniczy Białystok” o charakterze non-profit na platformie YouTube.

Okupacja Białegostoku w okresie II wojny światowej to tragiczny okres w historii mieszkańców. To samo można i należy powiedzieć również o dziejach innych miast i wsi całej Polski. Jednak losy Białegostoku znacząco różniły się od losów takich miast jak Poznań czy Kraków. Podczas spotkania z Piotrem Bosko będziemy mogli dowiedzieć się między innymi o tym, jak to możliwe, że Białystok w ciągu wojny znajdował się pod czterema okupacjami, z czego aż dwiema jeszcze we wrześniu 1939 roku. Usłyszymy, jaka rola przypadła miastu w sowieckich, a następnie niemieckich strukturach państwowych. Jednak prelegent skupi się przede wszystkim na stosowanym przez okupantów terrorze, z którym każdego dnia spotykali się mieszkańcy Białegostoku i Białostocczyzny.

– W poznaniu tamtych czasów pomogą nam między innymi archiwalne fotografie, dzięki którym będziemy mogli również przekonać się, że pozostałości dawnych czasów mamy dziś bardzo często na wyciągnięcie ręki – mówi historyk.

Niebywałe „Spotkanie z historią” już 17 listopada!

Spotkanie pt. „Między brunatnym a czerwonym terrorem. Białystok w okresie II wojny światowej” odbędzie się 17 listopada (piątek) o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). 

Wstęp wolny!

źródło i fot.; Dom Kultury ,,Śródmieście” w Białymstoku

Podlaska Redakcja Seniora Białystok