12 lutego 2022 roku w Lirze Sokólskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie Musy Czachorowskiego i Barbary Pawlic-Miśkiewicz ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

kilka osób ogląda leżące na stole książki

Było to niezwykłe spotkanie, ponieważ dotyczyło wydanych publikacji etnicznych Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR, czyli Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, wydanych w latach 2019 – 2021. Nasi goście do Sokółki zawitali już po raz kolejny. Musa Czachorowski, poeta, dziennikarz, promował swoją twórczość poetycką kilka lat temu. Barbara Pawlic-Miśkiewicz, współautorka i koordynatorka projektów kulturalnych i wydawniczych, przedstawiała książki związane z kulturą tatarską. Goście omówili najnowsze pozycje, które ukazały się w ostatnim czasie.

Tym razem zainteresowanie tematem było ogromne. W spotkaniu uczestniczyło prawie dziewięćdziesięciu osób. Każdy mógł wybrać interesującą go książkę i zabrać ją do domu.
Prezentowane publikacje znajdą się również w Bibliotece Publicznej w Sokółce i Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Wydarzenie zorganizowała Muzułmańska Gmina Wyznaniowa (MGW) Bohoniki i Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce. Partnerem było MZR w RP Najwyższe Kolegium Muzułmańskie.
Przewodniczący MGW i właściciel Zajazdu u Mahmeda przygotował pyszny tatarski poczęstunek. Można było spróbować smakołyków takich jak samsa, pilaw i pierekaczewnik z jabłkami.

Przebieg wydarzenia nagrywała TVP3 Białystok, a relacja ukaże się w marcu w Tatarskich Wieściach.

zdjęcia: Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka