Struktura i zawartość  strony internetowej Silver Civic Education, warsztaty dziennikarskie, wymiana dobrych praktyk a także spotkania integracyjne – to program wizyty bułgarskich i portugalskich seniorów w redakcji Podlaskiego Seniora.

Wizyta naszych bułgarskich i portugalskich gości w Białymstoku zakończona. Od 7 do 11 maja 2018 roku pracowali bardzo intensywnie,  tworząc projekt struktury strony internetowej Silver Civic Education, wykorzystując media społecznościowe, ucząc się dziennikarstwa obywatelskiego od podlaskich dziennikarek.

Silver Civic Education to projekt, który jest realizowany w ramach programu ERASMUS+. To już druga część tego projektu. W pierwszej dziennikarki portalu podlaskisenior.pl i seniorzy z portugalskiego Gondomar od 19 do 23 marca tego roku przebywały  z wizytą u bułgarskich seniorów, gdzie odbyły warsztaty edukacyjne z języka angielskiego dla polskich, bułgarskich i portugalskich seniorów oraz wymienili doświadczenia w wypełnianiu przez seniorów ankiety dotyczącej potrzeb edukacyjnych seniorów z Gondomar, Sofii i Białegostoku. Ankieta została opracowana przez dr Emilię Kramkowską białostocką socjolożkę z Uniwersytetu w Białymstoku.

Nasi  bułgarscy i portugalscy goście przyjechali do Białegostoku nie tylko po intensywną naukę zgodną z założeniami  projektu Silver Civic Education. W czasie wolnym od zajęć zwiedzali Białystok i brali udział w wydarzeniach kulturalnych w stolicy Podlasia. Oklaskiwali występy podlaskich seniorów na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów SENIORADA 2018. Zaproszeni na spektakl “Upiór w operze” obejrzeli też niezwykle ciekawe architektonicznie  Europejskie Centrum Kultury, którą jest Opera i Filharmonia Podlaska.

Przemek Wierzbowski z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów zaprosił zagranicznych gości na spacer śladami Ludwika Zamenhofa a  następnego dnia podczas biesiady integracyjnej w Esperanto Cafe można było spróbować specjałów białostockiej kuchni okresu międzywojnia i obecnej kuchni regionalnej.

Kolejny wieczór integracyjny w kawiarni W Starym kinie uświetnił zespół taneczno wokalny  Podlaskie Korale a wspólne tańce i ciekawe gry integracyjne zbliżyły do siebie uczestników spotkania.

Wisienką na torcie pobytu w Białymstoku naszych zagranicznych gości było zwiedzanie Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Spacer po zabytkowym parku pałacowym i wypad na lody zakończył pobyt bułgarskich i portugalskich seniorów w stolicy Podlasia. W ich oczach Białystok to miasto czyste, ładne, spokojne i bardzo przyjazne odwiedzającym. Spotkanie białostockich, bułgarskich i portugalskich seniorów w Gondomar w Portugalii jesienią zakończy projekt Silver Civic Education.

 

Według danych 1/4 populacji  mieszkańców Unii Europejskiej to osoby powyżej 60 roku życia.Wszystkie strategie i projekty opracowywane dla seniorów opierają się głównie na rosnących potrzebach opieki dla seniorów i ich aktywizacji w celu zintegrowania ich ze społeczeństwem. Jednym z tych projektów jest Silver Civic Education realizowany w ramach programu ERASMUS+.  Cieszymy się, że Stowarzyszenie Szukamy Polski a wraz z nim Podlaska Redakcja Seniora są liderami w tym projekcie.

 

                                                                               Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok