6 listopada 2017 r., w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego zainaugurowany został projekt „Silver Civic Education” realizowany przez Stowarzyszenie Szukamy Polski wspólnie z partnerami z Portugalii i Bułgarii w ramach europejskiego programu Erasmus+.

Celem projektu jest wypracowanie metod aktywizacji i edukacji osób w wieku powyżej 60 lat przy pomocy dziennikarstwa obywatelskiego.

W spotkaniu wzięła też udział dr Eliza Szadkowska pełnomocniczka marszałka województwa podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Oprócz SSP, które jest liderem, we wspólnym przedsięwzięciu bierze udział New Bulgarian University, prywatna uczelnia z Sofii oraz publiczna agencja z gminy Gondomar wchodzącej w skład aglomeracji Porto. Białostockie stowarzyszenie wnosi swoje doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa obywatelskiego; partner portugalski – widzę z zakresu psychologii wieku starszego, a bułgarski – nowoczesne metody nauczania z wykorzystaniem technik cyfrowych.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy projektu podpisali umowy partnerskie. Dr Emila Kramkowska, socjolożka z Uniwersytetu w Białymstoku poprowadziła warsztat wprowadzający do metodologii i techniki badań socjologicznych. Podczas kolejnych spotkań, 7 i 8 listopada, partnerzy dzielić się będą doświadczeniami, a także przygotowywać kolejne wizyty szkoleniowe, w których wezmą udział seniorzy z trzech krajów uczestników projektu.

 Projekt potrwa do końca października 2019 r.

Jan Oniszczuk
Podlaska Redakcja Seniora Białystok