W marcu  Podlaska Redakcja Seniora odwiedziła Sofię, gdzie wspólnie z seniorami bułgarskimi i portugalskimi uczestniczyła  w warsztatach w ramach projektu „Silver Civic Education” z Programu ERASMUS+. Omawiano ankiety badające potrzeby edukacyjne osób starszych w trzech krajach, dzielono się opiniami z przeprowadzania ankiet. Tym razem grupa seniorów z Sofii i Gondomar  w pobliżu Porto przyjechała do Białegostoku.

7 maja 2018 r. nasza Redakcja spotkała się z seniorami z Bułgarii i Portugalii w  kawiarni „W Starym Kinie” na wieczorze integracyjnym. Gośćmi specjalnymi wieczoru były Maria Szulga Prezes Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz Anna Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu wokalno- tanecznego „Podlaskie Korale”, działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku. Zespół wykonał kilka znanych i lubianych piosenek, które bardzo przypadły do gustu zagranicznym gościom. Wszyscy podziwialiśmy ładne głosy solistów, taniec i stroje zespołu, kierowanego przez Halinę Wiszowatą, naszą redakcyjną koleżankę.

Następnym punktem programu był konkurs „Znajdź kogoś kto…”, który przygotowały Jolanta Wołągiewicz i Bożena Bednarek, koleżanki z Redakcji i jednocześnie polska kadra projektu Silver Civic Education. Odpowiadając na przygotowane na arkuszu pytania mieliśmy wszyscy jak najszybciej i jak najwięcej dowiedzieć się o osobach z poszczególnych grup. Pytania dotyczyły, np. posiadanych zdolności, hobby, ulubionych potraw, kolorów, pupilów itp.  Wszystkie arkusze należało wypełnić w języku angielskim i nie można było przepytywać członków własnej grupy narodowej.

Najszybciej poradziły sobie z zadaniem  Ela i Ola z grupy polskiej, Dora z  grupy bułgarskiej i Maria Gloria z grupy portugalskiej. Zwycięscy otrzymali nagrody, niespodzianki.

Po zakończonym konkursie zaprosiliśmy wszystkich uczestników spotkania do stołu, gdzie czekały  bardzo smaczne przekąski, potrawy i ciasta.

Soliści Podlaskich Korali umilali nam spotkanie śpiewając i grając znane przeboje. Skoczne, melodyjne piosenki porwały wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup seniorów zaśpiewali swoje rodzime piosenki. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami.

W rozśpiewanej i roztańczonej atmosferze szybko minął nam czas spotkania. Pożegnaliśmy się tanecznym korowodem ucząc gości polskiej piosenki z repertuaru „Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze” – „Kukułeczka kuka”. Refren ”Kuku, kuku, a,a,a …” szybko podchwycili wszyscy.

Spotkanie integracyjne pokazało jak wiele nas łączy, a jednocześnie zdopingowało  nas do  nauki języka angielskiego.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok