Kapituła VIII edycji konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO wybrała zdobywców 6 nagród i 6 wyróżnień. Wyniki zostały ogłoszone na gali w Książnicy Podlaskiej 06 października 2022. Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy, książki i nagrody w formie kart prezentowych.

Nagrodzeni i wyróżnieni w VIII edycji konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO 2022

Kategoria poezja

Miejsce I

Halinka Bohuta-Stąpel z Wilkanowa
za wiersz Ucieczka z raju

Uzasadnienie: XXI wiek – świat pogrążony jest w wojnie i skupiony na restrykcjach oraz niedogodnościach z nimi związanych, a tu autorka w zaskakująco dramatyczny sposób porusza tragedię jednostki. Przypomina temu światu, że tak naprawdę tylko ta dziedzina życia ma znacznie. Robi to w bardzo piękny, poetycki sposób. Wspaniale posługuje się wcale nieoczywistą metaforą. Kreuje obraz nieszczęścia i siły kobiety w jego obliczu. Obraz zostaje w pamięci. Wyobraźnia i talent widoczne na pierwszy rzut oka. Wspaniała poezja, prawdziwa poezja.

 

Miejsce II

Marek Górynowicz z Kleosina
za wiersze Stacja Strabla i Noc muzeów

Uzasadnienie:

Przejmująco nostalgiczny jesienny krajobraz wspomnień. Snujące się ciepło, miraże wszystkiego co minęło, ale zostawiło ślad w oczach poety. I sam poeta idzie drogą zbierając słowa do swoich wierszy, budzi wyobraźnię. Lekkość i płynność opowieści daje przyjemność czytelnikowi. Zacna puenta co warte podkreślenia. Z wyrazami szacunku.

Miejsce III

Marcin Górynowicz z Białegostoku
za wiersz 36 i 7

Uzasadnienie:

Metafory rozgrzane do stanu podgorączkowego. Niby satyra, a jednak… Zgrabnie wpleciona w nią bojaźń, albo przynajmniej obawa o to co będzie, gdy nadejdzie… Poezja w czystej postaci. Przykuwa uwagę i każe chcieć więcej.

Trzy wyróżnienia regulaminowe w kategorii poezja

Wyróżnienie 

 Krystyna Gudel z Suchowoli za wiersz W Augustowskim parku

Uzasadnienie: W konfrontacji z cytatem który autorka zamieściła jako myśl przewodnią do opowiadanej historii, puenta jest wstrząsająca. Świadczy o umiejętnym dotarciu do duszy i umysłu czytelnika. Poezja w tym tylko pomaga, nie staje się przeszkodą. Z talentem pokazany dość irytujący obrazek, który w konsekwencji budzi zawstydzenie wcześniejszymi odczuciami. Ambiwalentnie, kiedy się dotrze do końca.

Wyróżnienie 

 Bożena Staszek z Wizny za wiersz Przemijanie

Uzasadnienie: Poezja w jej najlepszym wydaniu. Nie dla wybranych, dla każdego. W końcu każdy z nas doczeka się podobnych myśli, choć pewnie nie tak poetycko ujętych.

Wyróżnienie 

Apoloniusz Ciołkiewicz z Białegostoku za wiersz Hagiografia współczesna

Uzasadnienie: Nie święci garnki lepią? Otóż poeta wie, że upadłe anioły też się do czegoś nadadzą. Rymowanka budząca szczery uśmiech. Widoczny spryt i poczucie humoru, niezwykle cenne w każdych czasach.

Kategoria proza

Miejsce I

Tadeusz Charmuszko z Suwałk za prozę Mrówki

Uzasadnienie: Znakomity fragment pełnokrwistej literatury. Świetny i zabawny pomysł na nieudane pożegnanie ze światem. Dowcip jednak nie odbiera tu sensu opowieści, wyostrza pointę, która brzmi- „w życiu najważniejsze jest życie”. Warto je celebrować, także literacko, czego przykładem jest ten mądry i budzący uśmiech tekst.

Miejsce II

Anna Czartoszewska z Plewek za prozę Popioły dzieciństwa

Uzasadnienie: Jest tu czujność i uważność na opowieści najbliższych, a także splot czasu, który sprawia, ze opowieść sprzed lat, zasłyszana od bliskich może stać się tkanką własnej, już literackiej historii. Na wielką uwagę zasługuje w tej prozie także umiejętność opisu natury, która jest żywą częścią świata, czuje, oddycha, a nawet się boi. Świetny pomysł na pokazanie, że jesteśmy z nią splątani, jak w lirycznym uścisku.

Miejsce III

Józefa Drozdowska z Augustowa za prozę Na strychu

Uzasadnienie:
Dzieciństwo jako trop literaturotwórczy zawsze się sprawdza. W tej prozie jest pamięć narratora i pamięć przedmiotów starzejących się na strychu, przenikają się nawzajem i -dopełniają. Czytelnika zachwyca świat dzieciństwa, zwłaszcza, ze może w nim odnaleźć i własną przestrzeń sprzed lat, ze wszystkimi dźwiękami z przeszłości: zamykanej klapy na strychu, skrzypiącej podłogi, melodii dawno minionego czasu.

Trzy równorzędne wyróżnienia regulaminowe w kategorii proza

Wyróżnienie

Janina Jakoniuk z Białegostoku za prozę Leśniczówka

Uzasadnienie: Dzieciństwo jako trop literaturotwórczy zawsze się sprawdza. W tej prozie jest pamięć narratora i pamięć przedmiotów starzejących się na strychu, przenikają się nawzajem i -dopełniają. Czytelnika zachwyca świat dzieciństwa, zwłaszcza, że może w nim odnaleźć i własną przestrzeń sprzed lat, ze wszystkimi dźwiękami z przeszłości: zamykanej klapy na strychu, skrzypiącej podłogi, melodii dawno minionego czasu.

Wyróżnienie

Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku za prozę List do M., czyli rzecz o pierogach

Uzasadnienie: Zabawna historia o tym, jak podlaskie przysmaki ratują dziewczęcą cnotę, opisane ze swadą, lekkim przymrużeniem oka i dowcipem słownym. W tej prozie czuje się wytrawne pióro autorki i umiejętność żonglowania nastrojami, a także znakomite narratorskie panowanie nad opowieścią. Czytelnik podążą przez nią, wiedziony ciekawością- co będzie dalej? I oddycha z ulgą podczas finału 🙂

Wyróżnienie

Wojciech Więckowski ze Skrodzkich k. Rajgrodu za prozę List

Uzasadnienie: Za przypomnienie, jak ważne są listy pisane do bliskich. W epistolografii jest nie tylko czułość pamięci, ale i zapis czasu, który zbyt szybko mija. Ta historia mogła się zdarzyć kiedyś i teraz, jest w niej to, co tworzy ludzkie życie: spotkania, pasje, żart i…miłość. Opisane z nadzwyczaj dobrą znajomością duszy kobiety.

Nagroda specjalna Marszałka Województwa Podlaskiego 

Irena Słomińska z Białegostoku za wiersz Odliczanie

Nagroda specjalna Polskiego Radia Białystok

Natalia Lewczuk z Białegostoku za prozę Polinka

Uzasadnienie: Za reporterski zapis wydarzeń, które zmieniły losy wielu ludzi. Umiejętność korzystania ze źródeł, mądrą selekcję informacji znalezionych w internecie oraz talent drzemiący w piórze, którym opisywany jest świat. Reporter jest wszędzie tam- gdzie dzieje się coś wartego zapisania. Powodzenia!

  •  

Nagroda specjalna Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Barbara Górnicka-Naszkiewicz za wiersz haiku Wieczór

Uzasadnienie: Trudna sztuka skoncentrowania wszystkich myśli i obrazów w krótką treściwą formę. Te kilka słów daje wyobraźni pole do popisu. Pobudza jesienną zadumę.

 Wyróżnienia Podlaskiej Redakcji Seniora

Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku za wiersz Zwierciadło
Kamil Dąbrowski
z Białegostoku za wiersz Ukraina
Regina Świtoń z Knyszyna za wiersz Kobieta pośród traw
Jolanta Czemiel z Białegostoku za prozę Herbata u mamy
Patrycja Sokołowska z Suwałk za wiersz Podróż
Halina Wiszowata z Białegostoku za wiersz Zmierzch lata
Marek Mozyrski z Sokółki za wiersz W ciszy…
Dionizy Purta z Białegostoku za prozę Moja ojczyzna
Wiesław Lickiewicz z Hajnówki za wiersz Do Pana Boga
Elżbieta Kasperek z Białegostoku za wiersz Nawłocie


Tradycyjnie swoje nagrody specjalne ufundowali: Marszalek Województwa podlaskiego, Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, Polskie Radio Białystok oraz Podlaska Redakcja Seniora.

Wartość kart prezentowych w kategoriach regulaminowych Poezja i Proza, to:
miejsce I – 600 zł
miejsce II – 500 zł
miejsce III -300 zł
wyróżnienie – 200 zł

Na zakończenie gali z mini recitalem wystąpił Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, kompozytor, reżyser, piosenkarz.
Niespodzianką było wykonanie Patryka Ołdziejewskiego kompozycji muzycznej do wiersza Las ubiegłorocznej laureatki konkursu SREBRO NIE ZŁOTO  Elżbiety Kasperek z Białegostoku.
Na gali odbyła się też premiera tomiku z utworami laureatów VII edycji konkursu.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Szukamy Polski i  Podlaska Redakcja Seniora a współorganizatorami Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Polskie Radio Białystok.

Konkurs i wydanie tomiku z laureatami VI edycji konkursu jest wspófinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

W kolejnym artykule opublikujemy nagrodzone utwory konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO.

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok