23 września o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro) odbędzie się spotkanie z Igorem Brejdygantem – scenarzystą, pisarzem, reżyserem, producentem reklam, fotografem i aktorem. 

Igor Brejdygant- afisz

Igor Brejdygant studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Popularność przyniosły mu powieści kryminalne: Paradoks, Szadź, Rysa oraz Układ. 

Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali: „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Szadź”. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu emitowanego na platformie Netfilix – „Ultraviolet”.

Autor opowiadań z tomów: Eksplozje i Opowiem Ci o zbrodni. Jest reżyserem i scenarzystą serialu dokumentalnego „Asy B klasy” oraz programów telewizyjnych: „Szaleńcy Pana Boga” oraz „Handlarze”. Ma na swoim koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych: „Przemoc w rodzinie”, „Nie krzywdź, a nie będziesz krzywdzony”.

Laureat Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w 2019 r. za powieść pt. Rysa. Za tę książkę Autor był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Powieść znalazła się na liście książek przedstawionych do nominacji do Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019.

Na podstawie powieści Szadź, w 2019 roku powstał serial z Maciejem Stuhrem i Aleksandrą Popławską w rolach głównych. Widzowie mogą oglądać serial na platformie Player.pl, a od 13 października 2020 na kanale TVN.

W lipcu 2020 Sony Pictures Television Networks Central Europe rozpoczęło zdjęcia do serialu kryminalnego, będącego adaptacją dwóch powieści autorstwa Igora Brejdyganta – Rysa oraz Układ. Sam Autor jest scenarzystą wiodącym (head writer) serialu. 

Spotkanie autorskie z Igorem Brejdygantem odbędzie się 23 września 2020 r. o godz. 17.00 na VI piętrze budynku głównego Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A). 

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność przybycia na spotkanie. Wejście od godz. 16.30. 

Przypominamy zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

1. Na terenie Książnicy Podlaskiej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

2. Uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do dezynfekcji rąk. Przy wejściu do Książnicy Podlaskiej dostępne są dozowniki z płynem dezynfekującym.

3. Uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do zachowania dystansu i stosowania się do poleceń organizatora.

(źródło i foto: Książnica Podlaska)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok