Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie z Edytą Ślączką Poskrobko, które odbędzie się 9 lutego 2022 r. o godz. 17:00 w ramach cyklu „Środy literackie”. 

środy literackie plakat – Edyta Poskrobko

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu poetki „Rozmawiałam z drzewem”, wydanego przez Książnicę Podlaską. 

Dominik Sołowiej o tomie „Rozmawiałam z drzewem” Edyty Ślączki Poskrobko:

Tom, którego treść spina dwie przestrzenie: wsi i miasta, rzeczywistość bliską naturze i tę od niej oddaloną, betonową, skąpaną w światłach ulicznych latarni. Który świat jest bliższy podmiotowi lirycznemu? Zdecydowanie ten pierwszy, o czym świadczą pojawiające się w tomie: „łany zboża”, „urodzajna ziemia”, „stodoła”, „wzgórze”, „przydrożna kapliczka”, „drzewa” i „las”. Związana z nimi przestrzeń, zanurzona w cykl pór roku, przesycona historią kresowej ziemi, użyźniona pracą ludzkich rąk, współgra z emocjami człowieka wrażliwego, skupionego nie na sobie, a na otaczającej go rzeczywistości, szukającego sensu w tym, co kryje w sobie natura ‒ uniwersalna siła, przesycona sacrum, pulsująca życiem, harmonizująca, włączająca, przynosząca spokój i odkupienie.

Rozmawiałam z drzewem to tom wierszy skupiony także na przestrzeni miasta, ogołoconego z zieleni, częściej zabetonowanego niż przyjaznego żywym, czującym organizmom. Ale także tam podmiot liryczny wierszy potrafi odnaleźć siebie, próbując nadać wartość temu, co widzi, nawet jeśli jest to nieustanna walka o oddech, o czyste światło i powietrze. Bo pierwiastkiem ocalającym w tej sztucznej, pozbawionej witalności przestrzeni jest zawsze drugi człowiek i to dla niego warto zrobić wszystko, by ocalić dobro, piękno i miłość.

EDYTA ŚLĄCZKA POSKROBKO – poetka i opowiadaczka białostocka. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021 r. Z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny. Debiutowała w almanachu literackim „ Epea”. Poetka i autorka książek dla dzieci, w tym: „Opowieści Magdusi”, „Opowieści z muzeum”, „Miłośnik”, „ Gwiezdnik”, „Podróż na księżyc”.

Tworzy instalacje poetyckie, współpracowała z rzeźbiarzem Dionizym Purtą oraz astrofotografem Szymonem Dykiertem i międzynarodową grupą artystów „Złota Linia” tworząc wystawy z wierszem współistniejącym w przestrzeni wystawienniczej rzeźby, malarstwa i fotografii.

Ma w dorobku monodramy: „Pieśni pragnienia” „Moi mężczyźni”, „ Monodram tramwajowy”. Jest redaktorem w sekcji poetyckiej na stronie portalu literackiego WYWROTA.

Jej wiersz „Yuzuru Kaze” został przetłumaczony na angielski, grecki, japoński, turecki i portugalski przez społeczność skupioną wokół postaci, której jest on poświęcony.

W 2021 r. nakładem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ukazał się jej tomik wierszy „Rozmawiałam z drzewem”.

Wydarzenie będzie transmitowane na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na portalu Facebook https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska.

Data i miejsce spotkania:

9 lutego 2022 r., godz. 17:00
Marii Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro).

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok